Din respect pentru virsta adversarilor

joi, 20 aprilie 2000, 23:00
1 MIN

Desi au plecat in chiar dimineata partidei la Ploiesti, iesenii de la Politehnica nu si-au ascuns intentiile de a smulge un rezultat bun in fata Petrolului Teleajen, o echipa aflata in zona retrogradariii. Insa, studentii n-au reusit sa faca fata unei echipe cu o medie de virsta foarte inaintata, in care interul Gheorghe Puia este decanul de virsta (44 ani)!!! O singura data oaspetii au condus pe tabela, cu 7-6 in min. 12, gazarii intorcind rezultatul si luind avantaj de 7 goluri in min. 28 (scor 17-10). Repriza secunda a insemnat o diferenta constanta de 6-8 goluri diferenta pentru gazde, cu momente de maxim in min. 54 (scor 29-21) si min. 59 (scor 31-23). Pentru Politehnica au evoluat: Pralea – Timofte 4, Dimofte 5, Massari 6, Chitoroaga 3, Ionescu 5, Halauca, apoi Chelea si Zepciuc 1.
Miercuri s-a jucat la Ploiesti si cealalta restanta a etapei, Uztel reusind sa invinga pe HC Sighisoara cu scorul de 27-26. De remarcat este faptul ca oaspetii au condus aproape permanent pe tabela (la pauza cu 14-12) si asta pina in ultimul minut, atunci cind Uztel a beneficiat de doi oameni in plus pe teren si si-a adjudecat victoria. (L.M.)