Final cu bronz la sol

luni, 25 septembrie 2000, 23:00

Simona Aminar a cucerit, ieri, la Sydney, medalia de bronz in finala de la sol, fiind notata cu 9,712. Medalia olimpica de aur a revenit rusoaicei Elena Zamolodtcikova, cu 9,850, iar cea de argint a fost cistigata de compatrioata sa, Svetlana Horkina, cu 9,812. Probabil ca bronzul Simonei s-ar fi transformat in aur daca ea n-ar fi ratat tocmai ultima "diagonala", cind a iesit de pe covor. Oricum, constanteanca a cucerit, in total, trei medalii la aceasta editie a Jocurilor Olimpice, una de aur, cu echipa Romaniei, una de argint, la individual compus, si cea de bronz, la sol. Cea de-a doua finalista a Romaniei la acest aparat, Andreea Raducan, a ratat exercitiul, clasindu-se pe locul 7, cu 9,275. Din pacate, atit evolutia Andreei, cit si a colegelor sale, a fost vizibil influentata de zvonurile conform carora ar fi fost depistata pozitiv la controlul antidoping. Asa se explica de ce in finala la birna, unde aveam mari sperante in Maria Olaru si Claudia Presecan, nu am reusit sa urcam pe podium. Proba a fost cistigata de Liu Xuan (China), dupa o evolutie excelenta, ea primind 9,825 puncte. Medalia de argint a revenit rusoaicei Ekaterina Lobazniuk (9,787 p), iar cea de bronz unei alte sportive din Rusia, Elena Produnova (9.775 p). Presecan s-a clasat a 4-a, cu 9,750 puncte, iar campioana mondiala absoluta, Maria Olaru, avind ghinionul unei trageri la sorti defavorabile, deschizind concursul, s-a situat pe locul 6. Marius Urzica s-a clasat pe locul 8 in finala de la paralele, fiind notat cu o nota incredibil de mica, 8,877, in ciuda faptului ca nu a ratat foarte mult. Campion olimpic la acest aparat a devenit chinezul Li Xiaoping, cu 9,825, medalia de argint a fost cistigata de sud-coreeanul Lee Joo-Hyung, cu 9,812, in timp ce bronzul i-a revenit rusului Alexei Nemov. Una din marile surprize ale ultimei zile din concursul de gimnastica a constituit-o victoria spaniolului Gervasio Deferr la sarituri, cu 9.712. El i-a devansat pe podium pe rusul Alexei Bondarenko (9.587) si – alta mare surpriza! – de polonezul Leszek Blanik (9.475), intr-o finala in care marii favoriti au ratat nepermis. In fine, la bara fixa a venit si clipa triumfului pentru Alexei nemov, campionul mondial la individual, care nu reusise sa obtina inca autul intr-o finala pe aparate. Rusul a primit nota 9.787, fiind secondat de francezul Benjamin Varonian (9.787) si sud-coreeanul Lee Joo-Hyung (9.775). Considerat marele specialist al aparatului, japonezul Naoya Tsukahara a cazut si nota 8.825 nu i-a putut aduce decit ultimul loc in finala.
Asa cum aratam, din motive obiective, bilantul gimnastelor noastre in ultima zi a concursului de gimnastica a fost mai putin reusit decit ne asteptam, insa acest lucru nu umbreste cu nimic comportarea lor de exceptie la Syndey. Sportivele antrenate de Octavian Belu si Mariana Bitang au cistigat doua medalii de aur, doua de argint si doua de bronz, la care se adauga titlul olimpic al lui Marius Urzica la cal cu minere, ceea ce nu poate decit sa ne faca foarte multumiti. (ICT)