Mare dezamagire

luni, 10 noiembrie 2003, 00:00

In ciuda prestatiei foarte bune din saptamina precedenta, cind a fost foarte aproape de a invinge pe Rapid, Penicilina a pierdut simbata fara drept la apel la Tirgu Mures, in fata principalei sale contracandidate la locul trei in serie. Cotate cu prima sansa in aceasta intilnire, prin prisma celor doua victorii inregistrate anul trecut in fata Gazului, iesencele au parut dezorientate si lipsite de ambitie, ceea ce a facilitat in buna masura succesul gazdelor. Doar in prima repriza elevele antrenoarealor Aurelia Ichim si Gabriela Copcea au jucat mai aproape de valoarea lor si au dat emotii Gazului. A fost setul, in care s-a remarcat Claudia Oprea, jucatoarea venita in aceasta toamna de la Dacia Pitesti, autoarea a numeroase puncte pe atacurile noastre. Tirg-muresencele au fost, insa, mai atente pe final de set, si l-au adjudecat si apoi totul a fost mult mai usor pentru ele. Partea a doua a meciului le-a revenit fara probleme, si pe fondul a citorva greseli de arbitraj ce au defavorizat echipa noastra, iar setul al treilea a fost mai degraba unul de joca de-a ciinele si pisica, in care Penicilina a fost condusa in permanenta la citeva puncte si n-a reusit nimic deosebit. „Mai mult decit acest insucces, este deranjant faptul ca nu reusim sa avem o constanta in evolutii. Acasa jucam foarte bine, dar in deplasare evolutiile noastre lasa serios de dorit”, mentiona directorul tehnic al echipei iesene, Nicu Roibescu. In celalalt meci al grupei, Rapid – Constructorul IOR 3-0. In etapa viitoare Penicilina nu evolueaza, urmatorul meci al iesencelor urmind sa se dispute peste doua saptamini, in deplasare, cu Constructorul IOR. Poate ca atunci Cristina Androhovici si colegele sale vor demonstra ca au si „stiinta” jocului in deplasare… (ICT)