Penicilina – in semifinalele Cupei Romaniei

joi, 12 octombrie 2000, 23:00

Voleibalistele de la Penicilina Iasi au avut o evolutie excelenta in prima mansa a sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, reusind sa se impuna cu un categoric 3-0 pe terenul marilor rivale de la Unic Piatra Neamt. Dupa ce invinsesera cu acelasi scor si intr-un meci de campionat, disputat la Iasi la inceputul acestei toamne, elevele lui Nicu Roibescu si Aurelia Ichim au facut uitata prestatia mai putin concludenta de la Tirgu Mures, de saptamina trecuta, impunindu-se de o maniera clara, acceptata cu resemnare pina si de gazde. Primul set a fost cel mai echilibrat, dar Tatiana Popa (care si-a revenit dupa acidentul mai putin obisnuit din meciul precedent) si colegele lor au reusit sa se impuna cu 26-24, gratie experientei superioare si stapinirii de sine. Excelind mai ales la blocaj si serviciu, fara a gafa in atac, iesencele si-au asigurat si al doilea set, cu 25-20, reducind la tacere inimoasa galerie locala. A treia parte a meciului a fost aproape o "plimbare" pentru oaspete, caci nemtencele, resemnate, au jucat rolul sacului de box pentru Mihaela Formagiu si Laura Dulcianu, ale caror atacuri necrutatoare au muscat parchetul salii. In aceste conditii, meciul retu, care se va juca miercurea viitoare, la Iasi, se anunta drept o simpla formalitate pentru echipa noastra, care se poate gindi deja la partidele mult mai dificile din semifinale, cind va intilni campioana en-titre, Rapid Bucuresti. Pina atunci, insa, profitind de faptul ca in acest week-end nu este programata etapa in Divizia A, voleibalistele iesence vor dansa si se vor distra la nunta colegii lor Laura Dulcianu. Aceasta se va casatori simbata cu scrimerul iesean Bogdan Lupeica, motiv pentru noi de a le ura inca de pe acum "Casa de Piatra!" si cit mai multe succese sporive in noua familie, abia intemeiata. (ICT)