Premier League plus Barcelona

miercuri, 15 aprilie 2009, 22:56

FC Porto – Manchester United 0-1 (in tur, 2-2). Cr. Ronaldo (‘6). Toate planurile antrenorului lusitan Jesualdo Ferreira au fost date peste cap de Cristiano Ronaldo, care in minutul 6, a inghetat tribunele "dragonilor" cu un superb sut la vinclu de la peste 30 de metri, care l-a electrocutat pe portarul Helton. In ciuda faptului ca avantajul de un gol luat prin reusita fotbalistului numarul 1 a lumii nu era deloc asigurator (in conditiile rezultatului de pe "Old Trafford", 2-2), liderul campionatului englez a stiut foarte bine sa inghete jocul. Fara nebunia rivalilor de la Chelsea si Liverpool, jucatorii lui sir Alex Ferguson au facut rizibile toate incercarile lusitanilor de a se apropia de careul lui van der Sar, singurele incercari mai aproape de reusita apartinind fundasilor Sapunaru (sut de la distanta) si Bruno Alves (lovitura de cap). Astfel incit, in prima parte, ocazia cea mare a apartinut tot britanicilor, prin Nemanja Vidic. Aspectul jocului  s-a mai schimbat in partea a doua, mai ales dupa introducerea fortelor proaspete, Mariano si Farias, in locul neinspiratilor Lucho si Rodriguez. Lusitanii au inceput sa atace pe flancuri, prin inepuizabilii Sapunaru si Sissoko, destabilizind in citeva rinduri apararea lui sir Alex, in timp ce raidurile lui Cristiano Ronaldo n-au fost fructificate de Berbatov sau Rooney. Ocaziile lusitanilor s-au intetit in ultimul sfert de ora, prin fundasul Rolando, Farias si Lisandro. Dar in ultimele minute, Manchester a stiut sa tina mingea departe de poarta lui van der Sar si s-a calificat in semifinala. Sapunaru, usor accidentat, a fost inlocuit in min. 80, nu inainte de a-l bloca pe Ronaldo intr-o faza periculoasa.

Arsenal – Villarreal 3-0 (in tur, 1-1). Walcott (’10), Adebayor (’60), van Persie (’69 – penalty). Desi nu a avut un sezon prea reusit, echipa lui Arsène Wenger da in ultima vreme semne de resuscitare, mai ales dupa revenirea lui Fabregas. Acesta l-a gasit foarte bine pe Walcott la primul gol in partida cu Villarreal, tinarul englez obtinind si penaltiul de 3-0, la un contact cu Godin, faza la care Eguren a fost eliminat pentru proteste. Van Persie, care l-a gasit cu o diagonala perfecta pe Adebayor la golul doi, a transformat lovitura si totul s-a sfirsit. Cit despre "submarinul galben" s-a aratat mult sub echipa de acum trei ani, cind pierdea semifinala Ligii Campionilor, tot in favoarea Arsenalului. Acum, in semifinale, Chelsea va juca contra Barcelonei, iar Manchester United cu Arsenal.