Reintrate in grafic

luni, 24 noiembrie 2003, 00:00

Asa cum era de anticipat, voleibalistele de la Penicilina si-au revenit dupa seria de rezultate mai putin faste din ultima perioada, concretizata in trei infringeri consecutive, si au invins fara drept de apel in deplasare echipa bucuresteana Constructorul IOR. Acest joc, arbitrat fara probleme de cuplul Gh. Bahalageanu (Brasov) – Dorin Stefan (Bucuresti), a fost dominat cu autoritate de iesence, lucru demonstrat de faptul ca a durat numai 61 de minute in total si ca Penicilina a condus in permanenta pe tabela de marcaj. Singurul moment de nesiguranta al elevelor Aureliei Ichim si Gabrielei Copcea s-a inregistrat spre finalul setului secund, cind au permis gazdelor sa se apropie periculos si chiar sa egaleze, dar dupa ce setul a fost cistigat, lucrurile au intrat in normal: in setul al treilea iesencele au pornit vijelios, ajungind sa conduca cu 10-0! Dupa cum sublinia directorul tehnic al Penicilinei, Nicu Roibescu, aceasta victorie este importanta deoarece a fost obtinuta in fata unei echipe aflate in crestere de forma (recent reusise sa smulga doua seturi pe terenul puternicei CSU Metal Galati), dar mai ales pentru ca asigura practic echipei noastre calificarea in play-off-ul campionatului, acolo unde vor juca cele mai bune opt echipe din Divizia A.
La Penicilina au jucat in acest meci Androhovici, Formagiu, Burcea, Mella, Purice, D. Marian si Postelnicu pe post de libero. Simbata, echipa ieseana va juca pe teren propriu cu CSU Metal Galati. In celalalt meci al etapei a VI-a, in grupa I: Rapid – CSU Metal Galati 3-2. In clasament, conduce Rapid (10 p), urmata de CSU Galati (8 p), Penicilina (7 p), Gaz Tg. Mures (6 p) si Constructorul IOR (5 p). (ICT)