S-au tinut bine

joi, 06 aprilie 2006, 23:22

Creditata cert cu sansa a doua in partida cu liderul la zi al clasamentului si probabil viitoarea campioana, echipa ieseana de handbal masculin si-a asumat realitatea dar nu si-a ascuns ambitia de a incerca sa plece cu fruntea sus din Liga Nationala, dupa trei ani de supravietuire. Asa ca echipa condusa de Costel Schender s-a inhamat la un joc greu, la singe (la propriu si figurat), in fata unui adversar cu citeva clase peste, dar pe care l-a dus la capat onorabil. Si asta pentru ca nu-i putin lucru sa inscrii Constantei 35 de goluri. La fel de bine insa, Politehnica a primit 44, numar care spune totul de forta ofensiva a echipei oaspete, care a combinat cu lejeritate si maxima eficienta de timp, in fata unei aparari adesea descoperite si care n-a avut nici „poarta” prea buna, cu exceptia citorva interventii ale lui Spiridon din jumatatea secunda. Avind in Dediu un golgeter de clasa, in Tancau un pivot cu eficienta buna si multa experienta iar in Chike o varianta mai rasarita la conducerea jocului, gazdele au replicat dar n-au facut-o pina la capat pentru ca Dimofte a fost exact doar cit l-au tinut bateriile iar de pe extreme nu s-a vazut aproape nimic, dezamagitoare fiind prestatiile venite din dreapta, de la Mironescu si Bondar. Asa ca succesul HCM-ului nu putea fi evitat, in ciuda faptului ca Aihan Omer a avut si el de furca cu o echipa care n-a trecut peste socul eliminarii din semifinalele Cupei Cupelor si peste corectia suferita in „dubla” cu Valladolid si care nu se astepta sa primeasca o replica viguroasa de la o echipa condamnata la retrogradare. Dupa inca o partida la care nu puteau emite pretentii, iesenii mai iau o pauza si apoi se vor deplasa la Resita, pe 27 aprilie, pentru o noua confruntare dificila cu Universitatea. Intr-o alta restanta disputata miercuri, Uztel Ploiesti a trecut pe teren propriu de finalista Challenge Cup, Steaua Bucuresti, cu 34-29, dupa ce la pauza era consemnata egalitatea, scor 16-16.
1. Constanta 21 19 2 0 757-569 40
2. Dinamo 21 17 1 3 742-610 35
3. Lignitul 21 15 1 5 621-607 31
4. Steaua 21 14 0 7 688-615 28
5. Resita 21 12 3 6 642-610 27
6. Uztel 21 11 2 8 635-608 24
7. Minaur 21 8 5 8 618-627 20*
8. Medgidia 21 9 2 10 561-577 20
9. Armatura 21 8 2 11 626-676 18
10. Poli-Izom 21 5 2 14 551-588 12
11. Brasov 21 5 1 15 579-622 11
12. Oradea 20 3 3 14 545-661 9
13. Romvag 20 3 2 15 553-645 8
14. Politehnica 21 3 2 16 596-699 8