Se intampla si la boieri!

joi, 16 august 2012, 22:03

Nu numai Romania a deceptionat, dintre echipele din grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014. Olanda si Turcia, principalele favorite la locul I grupa, au fost invinse, la fel ca si "cenusareasa" Andorra, ungurii au realizat o remiza, iar singura echipa care se poate launda cu o victorie in meciurile de grupa este chiar prima adversara a Romaniei, Estonia.

Olanda a jucat un derby traditional, in deplasare, cu vecina Belgia. Si belgienii, aflati in criza prelungita, a reusit o victorie prestigioasa cu 4-2. Benteke a marcat primul gol (’20), iar dupa pauza olandezii o jumatate de echipa. Unul dintre titularii ramasi in teren, Klaas-Jan Huntelaar, a reusit o dubla rapida, in minutele 54 si 55, insa trupa ramasa in teren n-a fost in stare, sau poate n-a fost extrem de interesata sa tina de rezultat. In ultimul sfert de ora, "Diavolii Rosii" s-au dezlantuit si au inscris de trei ori in cinci minute, in poarta dezolatului Stekelenburg prin Merkens (’75), Lukaku (’77) si Vertonghen (’80). Au evoluat la olandezi in prima parte: Stekelenburg – van Rhijn, Heitinga, Mathijsen, Willems – van der Vaart, de Jong, Sneijder – Narsingh, Huntelaar, Roben, iar dupa pauza au mai intrat: de Vrij, Viergever, Martins, Maher si Lens. Ceea ce inseamna in continuare batai de cap pentru noul selectioner, Louis van Gaal.

Echipa Turciei, cu antrenorul Abdullah Avci pe banca, a pierdut cu 0-2 pe terenul Austriei, cele doua goluri ale gazdelor fiind inscrise chiar in startul meciului: Kavlak (‘2) si Ivanschitz (‘7- penalty). Au jucat titulari la turci: Günok – Semih, Toprak, Erkin – Emre, Hamit Altintop, Selçuk, Turan, Sercan – Bülüt, Yilmaz, iar dupa pauza au mai intrat Tolga (portar), Bekir, Sahin, Topal, Tunay si Mevlüt.

Ungaria a realizat o remiza normala, 1-1 la Budapesta cu Israel. Ungurii au condus, pana in minutul 80, prin golul reusit de vedeta Dzsudzszak (’51), dar Hemet a egalat. Selectionerul Sandor Egervari a trimis in teren urmatorul "11" de pornire Bogdan – Varga, Meszaros, Juhasz, Laczko – Pinter, Gyurscso, Koman, Szakaly, Dzsudzsak – Szalai. Au mai fost introdusi Korcsmar,  Halmosi, Nemeth, Koltai, Vanczak si Szabics.

Daca Andorra a plecat invinsa (scor, 0-1) din Liechstenstein, Estonia este singura echipa invingatoare din grupa D. Formatia baltica, pregatita de Tarmo Ruutli, a reusit o victorie in extremis, pe stadionul din Tallinn, scor 1-0, golul fiind marcat in timpul aditional din final de mijlocasul Konstantin Vassiljev. Normal, se poate spune ca nu e de gluma cu Estonia, dar rezultatele din meciurile amical conteaza intr-o masura redusa. Altfel, am ajunge sa credem ca partidele cu Olanda si Turcia sunt floare la ureche pentru tricolori.

Alte rezultate din partidele amicale de miercuri: Ucraina – Cehia 0-0; Croatia – Elvetia 2-4. Eduardo (’20, ’64) / Xhaka (’11), Barnetta (’37), Gavranovic (’51, ’81); Bulgaria – Cipru 1-0; Danemarca – Slovacia 1-3. Mikkelsen (’22) / Jakubko (’63), Hamsik (’72), Guldan (’83); Norvegia – Grecia 2-3. Hangeland (’13), Riise (’73) / Torosidis (‘7), K. Papadopoulos (’11), Mitroglou (’56); Anglia – Italia 2-1. Jagielka (’27), Defoe (’80) / de Rossi (’15); Franta – Uruguay 0-0; Iran Tunisia 2-2; Germania – Argentina 1-3. Howedes (’82) / Khedira (’45^1), Messi (’52), di Maria (’73); Rusia – Coasta de Fildes 1-1. Dzagoev (’55) / Gradel (’77) – meciul de debut al antrenorului Fabio Cappelo la carma Rusiei; Japonia – Venezuela 1-1; Coreea de Sud – Zambia 2-1; Azerbaidjan – Bahrain 3-0; Angola – Mozambic 2-0; Albania – R. Moldova 0-0; Macedonia – Lituania 1-0; Muntenegru – Letonia 2-0; Georgia – Luxemburg 2-1; Tara Galilor – Bosnia 0-2; Irlanda de Nord – Finlanda 3-3; Scotia – Australia 3-1; Armenia – Belarus 1-2; Islanda – I. Feroe 2-0; Portugalia – Panama 2-0; Porto Rico – Spania 1-2.