Totusi, Dinamo!

duminică, 12 aprilie 2009, 22:16
6 MIN

Unirea Urziceni  -Rapid 1-1 (0-1). Bilasco (’69) / Andrade (’23). Ca Unirea Urziceni joaca mai bine in deplasare, decit pe terenul propriu este de-acum o banalitate, de aceea remiza obtinuta in fata unui Rapid ranit de doua ori nu-i o surpriza. Intre minutele 67 si 69 s-a scris toata istoria: o lovitura libera acordata ialomitenilor la marginea careului, pentru o intrare a lui Fernandes, giulestenii protesteaza vehement, Spadacio ia al doilea galben si dupa doua minute de parlamentari – Bilasco executa si egaleaza, antrenorul Rada urla la arbitru, etc. In final, Unirea a atacat furibund si a ratat victoria, prin Galamaz, Onofras si Varga

Pandurii Tirgu-Jiu – Gaz Metan Medias 1-0 (1-0). Raskovic (‘1). Nu intotdeauna se vad multe goluri cind se inscrie in minutul 1, iar scorul poate ramine beton cind echipa care il deschide este pregatita de Sorin Cirtu. Ramine faptul ca Mediasul isi cam termina benzina si constatarea ca "pandurii" obtin al doilea succes consecutiv.

FC Timisoara – Universitatea Craiova 1-0 (0-0). Arm. Karamian (’48). Zodia fasta a oltenilor s-a intrerupt pe Bega, unde echipa locala, aflata in zodia gemenilor Karamian traieste clipe de gratie. Dar oltenii au avut sansa lor in finalul primei reprize, cind Florin Costea a fost agatat in careu de Bornescu, dar Dorel Stoica a ratat lovitura de pedeapsa. In final, timisorenii s-au aratat mai proaspeti, ratind ocazii mari prin Latovlevici si Parks, iar portarul Pantilimon s-a dovedit salutar in fata lui Costea cel mare.

Dinamo – FC Vaslui 4-1 (1-0). Niculae (’24 – penalty), 79, 89, Zicu (’86) / Temwanjera (’82). In ciuda vaicarelilor cu glas de porumbel de la Vaslui, Dinamo a obtinut o victorie indubitabila, desi scorul a fost rotunjit de-abia in ultimele sase minute. Mai degraba decit brigada de arbitri (care a refuzat, totusi, moldovenilor un penalty la 1-0), a tinut… Cinu cu "ciinii": fundasul vasluian a comis faultul asupra lui Marius Niculae care a condus la penalty si daca a scapat de "rosu" la faza din min. 24, a reusit sa fie eliminat in min. 58!

FC Arges – CS Otopeni 1-1 (1-0). Nastasie (’20) / Ganea (’57). In prima parte, apararea oaspetilor a facut cu dificultate fata atacurilor argesene, greul cazind pe umerii portarului Cristi Munteanu. Fata jocului s-a mai schimbat dupa pauza si "aviatorii" au obtinut o remiza neasteptata.

FC Brasov – Gloria Buzau 4-0 (3-0). Surdu (’22), Ezequias (’34), Ilyes (’38, ‘82). Scorul cu care a cistigat "zgircita" echipa brasoveana, spune multe despre diferenta neta de valoare dintre cele doua echipe. Semnificativ este faptul ca micutul Robert Ilyes a reusit sa inscrie doua goluri cu capul. Buzoienii au ratat si sansa golului de onoare, Mansour irosind in min. 70 lovitura de pedeapsa obtinuta usor tot de el.

Rezultatele de vineri: CFR Cluj – Gloria Bistrita 2-2; Steaua – Farul 1-1.

Etapa viitoare (17-18 aprilie): Gaz Metan – Steaua, Gloria Buzau – FC Arges, Universitatea Craiova – Unirea Urziceni (vineri), Farul – CFR Cluj, Gloria Bistrita – Otelul, CS Otopeni – Pandurii Tirgu Jiu, Poli Iasi – Dinamo, SC Vaslui – FC Timisoara, Rapid – FC Brasov (simbata).

1. Dinamo              24        15        4          5          39-18 49 (^10)

2. Timisoara           24        15        7          2          44-24 46 (^16) *

3. Urziceni             24        15        4          6          37-17 46 (^10)

4. CFR                    24        12        7          5          33-19 43 (^4)

5. Craiova              24        11        8          5          34-19 41 (^5)

6. Rapid                 24        11        6          7          31-24 39 (^3)

7.Steaua                24        9          11        4          30-20 38 (^2)

8. Brasov                24        9          11        4          24-16 38 (^2)

9. Vaslui                 24        11        5          8          32-27 38 (^2)

10. Arges                24        9          7          8          32-30 34 (-2)

11. Otelul               24        9          5          10        31-33 32 (-7)

12. Pandurii           24        7          7          10        21-30 28 (-8)

13. Bistrita              24        7          5          12        21-27 26 (-10)

14. Iasi                    24        7          4          13        20-32 25 (-11)

15. Farul                 24        6          5          13        19-37 23 (-13)

16. Medias             24        5          6          13        24-40 21 (-12)

17. Otopeni            24        2          7          15        19-39 13 (-20)

18. Buzau               24        1          3          20        11-50 6 (-27)