Trofeu interzis Capitalei

marți, 28 aprilie 2009, 22:51

Dinamo – FC Timisoara 1-4 (0-1). Cristea (’71) / Magera (’25), Abiodun (’60), Bucur (’81), Nibombe (’86). Disputata fara spectatori, prima semifinala a Cupei Romaniei a adus prima victorie timisoreana asupra gruparii dinamoviste, dupa 12 de ani, intr-un meci in care ambele echipe nu au putut folosi cele mai bune garnituri. In poarta "ciinilor" a evoluat al treilea goal-keeper, Matache, iar din cimp au lipsit Tamas si Ndoye, iar din echipa banateana au absentat Alexa si gemenii Karamian. Timisoara a cistigat printr-un joc de asteptare, acceptind in prima repriza dominarea "gazdelor", care au ratat doua mari ocazii prin Danciulescu (lovitura de cap) si Cristea (sut violent). Echipa lui Gabi Balint a inscris la prima faza de poarta: o pasa a lui Curtean l-a gasit pe Bucur intr-o pozitie susceptibila de un usor ofsaid, tunarul timisorean a patruns pe partea dreapta, l-a driblat pe Izvoranu si a sutat in stilpul portii, de unde Magera a reluat pe centrul portii. Nici in repriza secunda lucrurile nu s-au schimbat prea mult, cu Dinamo in ofensiva si Timisoara in aparare, al doilea gol picind tot in poarta lui Matache, printr-un sut in forta al lui Abiodun, din centrul careului. Atacurile dinamoviste au fost, in continuare, deficitare la faza de finalizare, echipa lui Mircea Rednic reusind in min. 71 sa reduca din handicap la o faza fixa: o lovitura libera executata de de pe partea stinga de Adrian Cristea l-a pacalit pe Pantilimon, care a iesit la incercarea de reluare cu capul a lui Miranda, mingea intrind in coltul opus al portii. Dar sperantele dinamoviste s-au irosit zece minute mai tirziu, cind nou intratul Parks a facut varza din flancul drept al apararii dinamoviste si a centrat perfect pentru Gigel Bucur, care a sutat cu sete in poarta lui Matache. In final, Dinamo a ramas in zece oameni, fundasul Izvoranu fiind eliminat pentru o "talpa" asupra lui Cisovsky. Umilirea "ciinilor rosii" s-au implinit citeva minute mai tirziu, cind, la o lovitura libera executata de Maxim, togolezul Nibombe s-a inaltat si a inscris cu capul pentru 4-1.

Ca si in sezonul trecut, finala Cupei Romaniei se va disputa intre doua echipe provinciale. Prima este FC Timisoara, a doua va fi aflata astazi, de la ora 20:45 (in direct pe Antena 1), cind la Urziceni se va juca a doua semifinala, intre CFR Cluj si FC Vaslui.