Ciudatele grupe de trei la WTA Elite Trophy

vineri, 02 noiembrie 2018, 02:43

După două înfrângeri, germana Julia Görges, deţinătoarea trofeului, a reuşit o miraculoasă calificare în semifinale. Tecău şi Rojer, merg în penultimul act la Paris

* Deşi a fost considerată eliminată, jucătoarea germană Julia Görges (14 WTA), s-a calificat, ieri în semifinalele turneului WTA Elite Trophy, de la Zhuhai, competiţie pe care a câştigat-o anul trecut. Görges a învins-o în grupa “Trandafir” pe sportiva belgiană Elise Mertens (13) scor 6-2, 7-6, într-o oră şi 48 de minute. Toate cele trei jucătoare, Görges, Mertens şi Kontaveit au obţinut câte o victorie şi o înfrângere, dar nemţoaica s-a calificat la setaveraj, ea pierzând un meci în trei seturi. În grupa Orhideea, australianca Ashleigh Barty (19 WTA) s-a impus în faţa sportivei franceze Caroline Garcia (18 WTA), scor 6-3, 6-4. Barty şi Arîna Sabalenka au câte o victorie, iar Garcia, niciuna, O situaţie interesantă s-ar înregistra dacă Garcia ar învinge în ultimul meci pe jucătoarea din Belarus în două seturi. În acest caz, toate cele trei “orhidee” ar avea setaverajul de 2-2, departajarea urmând a se face la puncte. În ultimul meci al zilei, în grupa Camelia , letona Anastasija Sevastova (11) a trecut într-o oră de chinezoaica Zhang Shuai (36). Calificarea din această grupă se dispută între Sevastova şi spaniola Garbiñe Muguruza.

*Novak Djokovic (2 ATP) nu a petrecut prea mult timp pe arena din Paris-Bercy în optimile turneului ATP. Sârbul a beneficiat de retragerea lui Damir Dzumhur (Bosnia; 52 ATP), la scorul de 6-1, 2-1 în favoarea sa.  Djokovic are un moral bun la Paris şi pare că va reuşi o performanţă demnă de un campion, după ce a câştigat turneul de la Shanghai la finalul săptămânii trecute. După ce a beneficiat de un prim tur liber, în al doilea a trecut cu 2-0 la seturi de Joao Sousa (Portugalia; 48 ATP). “Nole” şi-a respectat statutul şi în optimi, cu Dzumhur. S-a impus în primul set cu 6-1, după o prestaţie solidă la toate capitolele. Cele mai bune procentaje le-a avut la serviciu, 68% pe primul, şi la retur, cu 50%. În setul secund Djokovic a forţat, dar nu stat pe teren mai mult de trei game-uri. La 2-1, Dzumhur a abandonat.  Rezultate normale în celelalte meciuri disputate ieri: Marin Cilic (Croaţia) – Grigor Dimitrov (Bulgaria) 7-6, 6-4; Karen Hacianov (Rusia) – John Isner (SUA) 6-4, 6-7, 7-6; Alexander Zverev (Germania) – Diego Schwartzman (Argentina) 6-4, 6-2; Jack Sock (SUA) – Malek Jaziri (Tunisia) 6-0, 6-4; Dominic Thiem (Austria) – Borna Coric (Croaţia) 6-7, 6-2, 7-5. Meciul dintre Djokovic şi Cilic va fi capul de afiş al sferturilor. La dublu, echipa Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) s-a calificat, în sferturile turneului de Masters 1000. Horia şi Juls au trecut în optimi de perechea columbiană Juan Sebastian Cabal/Robert Farah, scor 7-6, 5-7, 8-10.  În sferturi, Tecău şi Rojer vor întâlni perechea Raven Klaasen/ Michael Venus (Africa de Sud/Noua Zeelandă), cap de serie numărul 6. Aceştia au învins cu 3-6,

* Alexandra Cadanţu a fost eliminată în optimile turneului ITF de la Toronto, cu premii totale de 60.000 de dolari. Cadanţu a fost învinsă de sportiva ucraineană Katerîna Kozlova, cap de serie numărul 1, scor 4-6, 6-3, 2-6. Alexandra Cadanţu rămâne în competiţie la dublu, unde, alături de Elena Bogdan este calificată în sferturile de finală.