Minuni sibiene în Cupa României

vineri, 02 martie 2018, 02:43

După Gaz Metan Mediaş, s-a calificat şi ACS Hermannstadt în semifinale. S-au reprogramat celelalte două sferturi de finală ale competiţiei KO

Ceea ce directorul sportiv al FCSB, Mihai Stoica, şi patronul Gigi Becali au anticipat s-a întâmplat ieri la Sibiu. Echipa locală ACS Hermannstadt a eliminat galonata echipă bucureşteană, câştigând meciul din sferturile de finală ale Cupei României cu 3-0. Meciul ar fi trebuit să aibă loc miercuri, dar a fost amânat din cauza stării terenului.  În min. 11 Bogdan Rusu a profitat de un stop greşit al lui Bălaşa, l-a driblat pe Larie şi a marcat cu un şut la colţul lung; În min 29, portarul Căbuz a degajat balonul, doi jucători ai gazdelor au deviat cu capul, iar mingea a ajuns la Blănaru, care a marcat cu un şut plasat. O fază interesantă s-a produs în min. 33, când Filip a comis un henţ în propriu careu, apoi Danci a atins şi el mingea cu mâna, iar arbitrul Cătălin Popa a dictat penalty pentru FCSB. Gazdele au protestat şi după mai mult timp asistentul Gabriel Stroe a discutat cu centralul, care a revenit asupra deciziei, dictând lovitură liberă pentru FC Hermannstadt, întrucât henţul lui Filip l-a precedat pe cel al lui Danci. Scorul a fost fixat în min. 62, când Rusu a profitat de o eroare în defensiva FCSB şi a înscris cu capul din şase metri. În minutul 74, de la FCSB a fost eliminat Ovidiu Popescu, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Portarul Cristian Bălgrădean a debutat la FCSB în acest meci. Antrenorul Nicolae Dică a lăsat acasă o serie de titulari, dar din echipa sa nu au lipsit Budescu (integralist), Man, Fl. Tănase, Coman, iar în repriza secundă a intrat şi Gnohéré. Astfel cea de-a doua semifinalistă a Cupei României este tot din judeţul Sibiu, calificată după Gaz Metan Mediaş, care a învins Astra Giurgiu cu 1-0

Când mai joacă ieşenii

. Ieri. s-au stabilit datele şi orele de disputare ale celorlalte două partide din sferturi: meciul CSU Craiova – Dinamo se dispută pe 6 martie, pe stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova, de la ora 17:00, în timp ce partida FC Botoşani – CSM Poli Iaşi se va juca pe 13 martie, de la ora 17:30 pe terenul primei echipe.  De asemenea s-au stabilit şi programul primelor etape din play-off: partida CFR Cluj – CSM Poli Iaşi va avea loc vineri, 9 martie, de la ora 20:45, iar meciul CSM Poli – Astra, duminică, 18 martie, de la ora 18:00.