Ne mai interesează atletismul?

marți, 13 august 2019, 01:43

Reprezentativa tricoloră a retrogradat în cel de-al treilea eşalon valoric al Campionatului European pe echipe. Din 40 de probe, românii au câştigat la Sandnes una singură, prin Roxana Bârcă la 5000 m

România a retrogradat în Liga a II-a a Campionatelor Europene de atletism pe echipe, după ce s-a clasat pe locul VIII la Sandnes (Norvegia), duminică, la finalul întrecerilor din Liga I. Precizăm că Liga I la Campionatele Europene de atletism pe echipe este, de fapt, al doilea eşalon, primul fiind Superliga. Înainte de rezultate, trebuie menţionat că „European Athletics” a restructurat competiţia din acest an, trecându-se la grupe valorice de câte opt echipe, faţă de 12, câte erau până acum. La competiţia din Norvegia au participat doar 11 echipe, a 12-a fiind Rusia, echipă retrogradată acum doi ani din Superligă, din cauza suspendării dictate de „World Athletics” (fost IAAF) împotriva echipelor Rusiei. Astfel, atleţii ruşi vor retrograda în Liga a II-a (al treilea eşalon) şi căderea poater continua dacă forul mondial nu va ridica suspendarea.

Revenind la Sandnes, schimbarea de format explică faptul că în Superligă a promovat doar câştigătoarea (Portugalia – 302 p) şi au retrogradat echipele de pe locul VIII-XI.
România a acumulat 225,5 puncte şi a retrogradat pentru 1,5 puncte, Irlanda terminând pe poziţia a şaptea, cu 227 puncte. Au mai retrogradat din al doilea eşalon valoric alte trei echipe, Ungaria (223 puncte), Slovacia (186 puncte) şi Lituania (173,5 puncte). Din Liga a II-a a promovat Estonia. Duminică, România a obţinut singura sa victorie din concurs, prin Roxana Bârcă, la 5.000 m (15:59.66). Claudia Bobocea s-a clasat pe locul doi la 1.500 m (4:51.05), iar CristianGrecu a terminat al doilea la triplusalt (16,82 m), fiind învins de celebrul săritor cubanez, Pedro Pichardo, care acum reprezintă Portugalia. Locuri III au obţinut discobolul Alin Firfirică (62,50 m) şi săritoarea în lungime Alina Rotaru. Pe locul cinci s-au clasat Camelia Gal la 200 m (24.72), Alexandru Novac la aruncarea suliţei (72,53 m), ştafeta feminină de 4×400 m (Camelia Gal, Cristina Bălan, Sanda Belgyan, Andrea Miklos), în 3:35.80, şi ştafeta masculină de 4×400 m (Zeno Moraru, Mihai Pîslaru, Cristian Radu, Robert Parge), în 3:10.00.
Cosmin Dumitrache a fost al şaselea la 110 m garduri (14.24 s), iar Daniela Stanciu a ocupat acelaşi loc la săritura în înălţime (1,79 m). România a participat cu 43 de sportivi la Sandnes, 23 la masculin şi 20 la feminin.

Leşii domină Europa

Polonia a uimit lumea atletismului continental câştigând pe stadionul „Zawisza” din Bydgoszcz la mare distanţă Superliga Europeană pe echipe, pentru prima dată din 2009 când a fost instituită. Anterior acestui campionat, era o competiţie denumită Cupa Europei, separat pentru masculin şi feminin, polonezii câştigând competiţia masculină în 2001. În cele două zile de concurs, polonezii au obţinut zece victorii. Căpitanul echipei Marcin Lewandowski (3:47, 88 la 1500), triplul campion european Adam Kszczot (1:46,97 la 800 m, Patryk Dobek (48,87 s la 400 m garduri), Piotr Lisek (5.81 m la prăjină), campionul european Michal Haratyk (21,83 m la greutate, record al competiţiei), veteranul Piotr Malachowski, care a căştigat Superliga chiar la prima ediţie, acum 10 ani (63,02 m la disc) şi un alt campion european, Wojciech Nowkicki (78,84 m la ciocan) sunt campionii din probele masculine. La fete, s-au impus Justyna Ersetic (campioană europeană, 51,23 pe 400 m), ştafeta de 4X400 m, de asemenea campioană europeană (3:24, 01) şi Sofia Ennaoui (4:08, 37 pe 1500 m). Cu aceste victorii, evident, şi cu alte clasări fruntaşe, leşii au acumulat 345 de puncte din cele 40 de probe, obţinând o victorie clară în faţa Germaniei (317, 5 p), Franţei (316,5) şi Italiei (316).Spania şi Ucraina şi-au păstrat locurile în primul eşalon atletic continental, iar Cehia, Suedia, Grecia, Finlanda şi Elveţia au retrogradat. Cel mai bun rezultat individual a fost realizat de săritoarea în lungime germană, Malaika Mihambo (campioană europeană) care a înregistrat 7,11 m. Dacă acest rezultat nu este omologabil, din cauza vântului favorabil de 2,2 m/s, să nu uităm că recent, la campionatele Germaniei), Malaika a sărit 7,16 metri, fără vânt!