Şanse mici în Cupa EHF

luni, 20 ianuarie 2020, 02:43

Handbalistele de la Gloria Bistriţa şi Măgura Cisnădie au fost învinse de echipe daneze, calificarea lor fiind compromisă

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia daneză Odense Handbold, cu scorul de 19-25 (9-9), în cea de-a treia partidă din grupa C a Cupei EHF. În cealaltă partidă a grupei, Erd (Ungaria)– MKS Lublin, 29-24. După două remize în primele meciuri din grupă, Gloria era la egalitate la pauză cu Odense, 9-9, dar a fost dominată în ultimul sfert de oră, după ce a condus cu 13-11 şi 14-12. Pentru Gloria, Laura Pristăviţa şi Natalia Vasilevskaia au marcat câte 6 goluri, Diana Şamanţ a înscris 2, iar Diana Ilina, Nicoleta Dincă, Magdalena Paraschiv, Mariana Costa şi Daniela Raţiu, câte un gol. După trei etape, Odense este lider, cu 6 puncte, urmată în clasament de Erd (5), Gloria (2) şi MKS Lublin (1). Formaţia bistriţeană a ajuns în grupa C a competiţiei, deşi a fost eliminată de Corona în turul al treilea, însă EHF a decis excluderea echipei braşovene în urma scandalului de dopaj din lot. În grupa B, Măgura Cisnădie a fost învinsă ieri, în deplasare, de formaţia daneză Copenhaga Handball, scor 22-33 (8-14), în cea de-a treia partidă din grupa B a Cupei EHF. În cealaltă dispută a grupei B, Siofok (Ungaria) – Podravka (Croaţia) 30-30. Clasamentul este condus de Siofok şi Podravka, ambele cu câte 5 puncte, urmate de Copenhaga (2) şi Măgura Cisnădie (0). În primul meci al grupei, Măgura a pierdut, cu Podravka, scor 26-38, iar în al doilea, cu Siofok, scor 23-31. În etapa viitoare Măgura Cisnădie va juca pe teren propriu, tot cu Copenhaga Handball, în 26 ianuarie. Meciurile din faza grupelor se vor încheia în 9 februarie, iar primele două clasate în fiecare din cele patru grupe se vor califica în sferturile de finală ale Cupei EHF.