Simona Halep, calificare en fanfare în turul trei la US Open

miercuri, 01 septembrie 2021, 20:04

Simona Halep (13 WTA) a avut o misiune ușoară în fața Kristinei Kucova în turul 2 de la US Open.

Românca s-a impus cu scorul de 6-3, 6-1 și s-a calificat în turul trei unde o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Elena Rybakina (20 WTA) și Caroline Garcia (62 WTA). Partida dintre Halep și Kucova a avut o durată de o oră și zece minute.

Primul set al partidei a fost câștigat de Simona Halep. În cel de-al doilea set, Simona a continuat să domine soarta partidei. Românca a obținut două break-uri în fața jucătoarei din Slovacia, iar Kristina Kucova nu a avut nicio șansă să trimită meciul în setul decisiv.

După un început de partidă în care a comis destul de multe erori neforțate (a avut 12 în primul set, 18 în total), Simona și-a găsit ritmul, a câștigat șase game-uri la rând și s-a desprins decisiv în fața jucătoarei din Slovacia. Halep a terminat partida cu 19 lovituri câștigătoare (adversara a avut 10) și a câștigat 76% dintre punctele jucate cu primul serviciu.