Sorana Cîrstea, în turul trei la US Open după ce a învins-o pe Johanna Konta

joi, 03 septembrie 2020, 22:11

Sorana Cîrstea a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale din ultima perioadă, a întors soarta partidei cu britanica Johanna Konta (13 WTA, cap de serie nr. 9) și s-a impus cu 2-6, 7-6(5), 6-4, după un meci care a durat două ore și 51 de minute.

Johanna a început mai bine partida și a câștigat primul set după ce a reușit să se impună de trei ori la retur. Condusă cu 2-1 în setul secund (Konta a făcut break), Sorana a revenit rapid, a egalat scorul și manșa avea să fie decisă într-un tiebreak în care românca a fructificat a patra minge de set (a condus cu 6-2, s-a impus în cele din urmă cu 7-5).

Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat, cele două jucătoare trecând pe rând la conducere. Sorana a fost cea care a obținut break-ul decisiv, a ratat două mingi de meci, însă a închis partida cu un as.