Test reuşit pe jumătate al tricolorilor

joi, 12 noiembrie 2020, 02:43

România – Belarus 5-3 (4-0), meci început în focuri de artificii şi terminat în genunchi Urmarea? Şase, vine Haaland!

Criticat de toată lumea pentru „octombrie” negru al echipei naţionale, selecţionerul Mirel Rădoi a continuat să surprindă pe toată lumea, aseară pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, la testul cu Belarus. Mai întâi, a umblat puţin la modului tactic, aşezarea 3-4-3 permiţându-i să-şi mai securizeze puţin defensiva fără a abandona profilul defensiv şi apoi a utilizat în mare parte o garnitură cu multe rezerve. Până şi Helmut Duckadam i-a reproşat lui Rădoi că nu a folosit acest prilej de a omogeniza titularii care vor fi folosiţi în meciurile mult mai importante  cu Norvegia şi Irlanda de Nord în Liga Naţiunilor.De fapt această întâlnire, cu o formaţie relativ modestă care a ratat calificarea la Euro 2020 prin divizia a patra valorică în faţa Georgiei, e tot ce şi-a dorit Mirel. Să vadă pe cine poate conta. Iar gurile critice au tăcut dar numai o oră de joc. Echipa României a jucat de parcă Tănase şi Dennis Man se cunoşteau de-o viaţă cu Mitrea şi Mogoş, iar după o ocazie ratată de Tănase, golurile au început să curgă: Mitrea ('11, cu capul din careul mic, după centrarea lui Marin), Răzvan Marin ('18, din penalty, după un fault uşurel al lui Naumov la Puşcaş) , Nedelcearu ('32- şut de la 3 metri în poarta goală, după o deviere deşteaptă a lui Mogoş la un corner livrat de Tănase şi Puşcaş ('44- şut din întoarcere după serviciul lui Nedelcearu). Dacă cineva ar fi spus înainte de meci că, până la pauză,  Mitrea va da un gol, Nedelcearu gol şi assist, iar Mogoş pasă decisivă, ar fi fost trimis la testări medicale, nu neapărat pentru COVID 19.

După pauză, momentul în care nemţii s-ar fi gândit la o duzină, ai noştri brazi au lăsat-o româneşte mai moale. Au fost „ajutaţi” şi de Mirel, care i-au odihnit pe Man şi Tănase, cei care au făcut faza golului cinci. Man a păstruns, i-a pasat lui Tănase, şutul acestuia a fost respins în faţă de portar exact unde se afla Nedelcearu. La 5-0 a apărut în rândul tricolorilor sindromul „presiunea pe tânjală” şi oaspeţii au început să zburde. A fost mai întâi 5-1 în min. 62 (gol Kendîş la o bâlbă dublă a lui Mogoş şi Ganea), 5-2 ('80 – Pakar, lăsat în plata domnului de I.Cristea şi Mitrea să zburde spre poartă), un penalty apărat de Lazar (sau ratat de Iablonski), şi 5-3 în „prelungiri”, gol marcat de Klimovici. Concluzia: jocul tricolorilor pare să înceapă să se lege, dar până la închegare mai durează. Şi vine blondul Haaland!Selecţionerul Mirel Rădoi a folosit următorii jucători: Lazar – Nedelcearu, Mitrea, Toşca ('46 – Cristea) – Mogoş ('70 – V.Creţu), R.Marin ('70 – Bicfalvi), Nistor, Cr.Ganea – Man ('58 – Al.Băluţă), Puşcaş ('58 – Alibec), Tănase ('58 – Maxim)