Ultimul tacâm la ospățul de la Shenzen

luni, 21 octombrie 2019, 01:43
 Ultimul tacâm la ospățul  de la Shenzen

Elveţianca Belinda Bencic este ultima jucătoare calificată la Turneul Campioanelor. Andy Murray, la primul trofeu de la revenire. Nicoleta Dascălu, surpriza de la Szekesfehervar

Jucătoarea elveţiană Belinda Bencic, locul 10 WTA, a devenit a opta şi ultima jucătoare calificată la Turneul Campioanelor de la Shenzhen (27 octombrie – 3 noiembrie). Ea şi-a asigurat prezenţa în premieră la finala sezonului în urma accederii în finala turneului de categorie Premier de la Moscova. În semifinale, Bencic a învins-o pe jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, scor 6-3, 6-4, iar rusoaica Anastasia Pavliucenkova (40 WTA) a trecut de sportiva cehă Kristina Muchova, scor 6-4, 6-7, 6-1. Prima jucătoare de „sub linie” este americanca Serena Williams, însă fostul lider WTA va fi, dacă acceptă, prima rezervă. Celelalte şapte jucătoare calificate sunt, în ordinea clasamentului WTA, Ashleigh Barty (Australia), Karolina Pliskova (Cehia), Naomi Osaka (Japonia), Elina Svitolina (Ucraina) – deţinătoarea titlului – Bianca Andreescu (Canada), Simona Halep (România) şi Petra Kvitova (Cehia). Ieri, Belinda a câştigat finala de la Moscova cu Pavliucenkova, scor 3-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 44 de minute. Celălalt turneu feminin al săptămânii, Luxembourg Open (840.130$), a fost câştigat de letona Jelena Ostapenko (63 WTA) care a dispus, în finală, de germana Julia Goerges (26), scor 6-4, 6-1, într-o oră. Pentru Ostapenko este primul trofeu din 2019, iar pentru Bencic al doilea, după cel obţinut la Dubai. Jelena Ostapenko mai are în palmares două trofee la simplu, ambele obţinute în 2017. Bencic a obţinut înainte de 2019 trei trofee la simplu. Semifinale la Luxembourg: Ostapenko – Anna Blinkova (Rusia) 3-6, 6-3, 6-2; Goerges – Elena Rîbakina (Kazahstan) 6-3, 6-4.

*Irina Begu (115 WTA), favorită numărul 2, a fost învinsă de Nicoleta Dascălu (391 WTA), scor 4-6, 0-6, după o oră şi 17 minute în semifinalele turneului de la Szekesfehervar (60.000 $). Finala a fost în întregime românească, deoarece în cealaltă semifinală, Irina Bara (188) a învins-o pe jucătoarea turcă Cagla Buyukakcay cu 6-4, 6-3. În finală, jucătoarea de 23 de ani a învins-o pe Irina Bara, cu un an mai „vârstnică, scor 7-5, 6-2. Dascălu a început foarte bine finala şi s-a desprins, cu ajutorul a două break-uri, la 4-1 dar ulterior Irina Bara a revenit şi a fost foarte aproape să îşi adjudece primul set. A condus cu 5-3 şi 5-4, dar nu a profitat de şansă. Dascălu a întors şi s-a impus în prelungiri. Actul secund a fost dominat de o manieră clară de sportiva de pe locul 391 din clasamentul mondial. A avut dificultăţi într-un singur game pe propriul serviciu şi s-a impus cu 6-2.

*Andy Murray (243 ATP) a câştigat, duminică, turneul de la Antwerp, după ce l-a învins, în finală pe Stan Wawrinka (18 ATP), cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4. În primul set, Stan Wawrinka a profitat de un serviciu pierdut al lui Murray şi, după un schimb lung de game-uri, a reuşit să îşi adjudece setul. Setul secund a însemnat revenirea în joc a lui Murray, care a câştigat două break-uri în faţa jucătorului elveţian. Setul decisiv a fost foarte echilibrat. Andy Murray a reuşit trei mingi de break şi a câştigat finala de la Antwerp după aproximativ 2 ore şi 30 de minute de joc.În sferturile de finală, Murray l-a învins după două ore şi 35 de minute pe Marius Copil cu scor de 6-3, 6-7, 6-4. Aceasta este primul trofeu câştigat de Andy Murray după revenirea în circuitul ATP.

* Canadianul Denis Shapovalov (34 ATP) , a câştigat, ieri , turneul de la Stockholm, cu premii totale de 635.750 de euro. Shapovalov l-a învins în finală pe sârbul Filip Krajinovic, numărul 60 mondial, scor 6-4, 6-4, într-o oră şi 24 de minute. Pentru Shapovalov este primul trofeu din carieră. Tot ieri, Andrei Rublev s-a impus în finală la Kremlin Cup, turneu cu premii de 840.130 de dolari. La Moscova, rusul Andrei Rublev, locul 31 ATP, s-a impus în ultimul act în faţa favoritului nr. 7, francezul Adrian Mannarino (44 WTA), scor 6-4, 6-0. Meciul a durat o oră şi două minute. Rublev a câştigat al doilea titlu în circuitul ATP, după cel obţinut la Umag în 2017.