N

Gimnastică artistică: Sportivii români, calificaţi în şase finale la Cupa Mondială de la Doha

N

joi, 27 martie 2014, 00:42

\N

Sportivii români s-au calificat în şase finale la etapa de Cupă Mondială de gimnastică artistică de la Doha (Qatar).

Larisa Iordache (prima la bârnă şi sol) şi Diana Bulimar (a doua la bârnă şi sol) şi Marius Berbecar (primul la paralele) au dominat aparatele, calificându-se în finale, unde va evolua şi Andrei Muntean (sărituri – locul 5, inele – locul 7). Larisa Iordache a prins şi finala de la sărituri, cu a patra medie. Singurul gimnast român care nu a prins o finală a fost Vlad Cotuna.

La bârnă, Larisa Iordache a primit cea mai mare notă, 15,000, fiind urmată de Diana Bulimar, 14,200, şi de Lau Ashly Wei-Ning (Singapore), 14,150 p.

Iordache s-a impus şi în calificările de la sol, cu 14,550 p, devansându-le pe Bulimar, 14,350 p, şi pe australianca Lauren Mitchell, 14,300 p.

La sărituri, Larisa a fost a patra, cu 13,350 puncte, devansată de Hiu Ying Angel Wong (Hong Kong), 14,050 p, neozeelandeza Courtney McGregor, 13,950 p, şi de slovena Teja Belak, 13,950 p.

În calificările de la paralele, Larisa Iordache a ocupat doar locul 9, cu 11,650 p, fiind prima rezervă. Cea mai mare notă a obţinut-o Kristyna Palesova (Cehia), 13,500 p, iar Diana Bulimar nu a concurat.

La masculin, Marius Daniel Berbecar s-a impus în calificările de la paralele, cu 15,350 puncte, devansându-i pe slovenul Mitja Petkovsek, 15,250 p, şi pe olandezul Epke Zonderland, 15,250 p etc. Andrei Munteanu a primit nota 14,900 şi a încheiat pe locul 9, fiind prima rezervă în finală.

Andrei Munteanu a obţinut a cincea medie la sărituri, 14,875 p, şi este în finală. Primele două locuri au fost ocupate de armeanul Artur Davtian, respectiv chinezul Ruiyang Qu, fiecare cu 15,175 p. Berbecar s-a clasat pe 21, cu 13,700.

În calificările la inele, Muntean a ocupat locul 7, cu 15,250 p, tot atâtea câte au avut germanul Marcel Nguyen (5) şi turcul Ibrahim Colak (6). Pe primul loc s-a clasat armeanul Artur Tovmasian, cu 15,750 p.

La sol, Vlad Cotuna a ocupat locul 15 (14,400), iar la cal cu mânere s-a clasat pe 25 (12,950), în timp ce Muntean a terminat pe 33 (11,750). Cotuna a fost al 19-lea la bară fixă (13,800).

Joi 27 martie vor avea loc finalele masculine de la sol, cal şi inele şi cele feminine de la sărituri şi paralele, iar vineri 28 martie sunt programate finalele masculine de la sărituri, paralele şi bară fixă, precum şi cele feminine de la bârnă şi sol. (Agerpres)