Halep merge ceas la Montreal

vineri, 29 iulie 2016, 01:43

După ce a învins-o ieri pe Karolina Pliskova, Simona va întâlni astăzi pe Svetlana Kuzneţova în sferturile Rogers Cup

* Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Montreal. Ea a câştigat partida cu jucătoarea cehă Karolina Pliskova (17 WTA), scor 6-3, 6-3 în 68 de minute  şi va întâlni în sferturile de finală  pe rusoaica Svetlana Kuzneţova, care a trecut cu 7-6, 6-3 de Petra Kvitova (Cehia). Alte rezutate: Madison Keys (SUA) – Madison Brengle (SUA) 6-4, 6-3; Johanna Konta (Marea Britanie) – Vania King (SUA) 7-5, 6-1; Eugénie Bouchard (Canada) – Dominika Cibulkova (Cehia) 6-2, 6-0; Petra Kvitova (Cehia) – Andrea Petkovic (Germania) 6-2, 6-0; Angelique Kerber (Germania) – Mirjana Baroni (Croaţia) 6-3, 4-6, 6-3; Daria Kasatkina (Rusia) – Roberta Vinci (Italia) 7-5, 6-3.
* Perechea Simona Halep/Monica Niculescu, beneficiara unui wild card, s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale probei de dublu la turneul de la Montreal,. Halep şi Niculescu au învins în turul doi, scor 6-1, 6-3, în 56 de minute, cuplul ucrainean Katerîna Bondarenko/Olga Savciuk. În runda următoare, româncele vor întâlni perechea care se va impune în meciul Anna-Lena Grönefeld/Kveta Peschke (Germania/Cehia) – Caroline Garcia/Kristina Mladenovic (Franţa).
* Perechea Florin Mergea/Horia Tecău, cap de serie numărul 5, s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului Rogers Cup de la Toronto (4.691.730 $). Mergea şi Tecău, care au evoluat pe tabloul de dublu direct în turul doi, au învins, cu scorul de 7-6, 6-0, în 57 de minute, cuplul John Isner/Alexander Zverev (SUA/Germania). Meciul a durat 57 de minute. În runda următoare, Florin Mergea şi Horia Tecău vor întâlni cuplul care se va impune în meciul Bob Bryan/Mike Bryan (SUA, cap de serie 1) – Marcin Matkowski/Max Mirnîi (Polonia/Belarus)