Tinerii handbalişti avansează

joi, 30 iulie 2015, 01:43

Echipa României s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial din Brazilia, unde întâlneste Franţa

Naţionala de handbal masculin tineret a României s-a calificat, marţi noapte, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Brazilia, în urma victoriei cu Tunisia, scor 29-27 (15-15), şi va juca în compania Franţei pentru un loc în semifinale. Marcatorii echipei României, antrenate de Ovidiu Mihăilă şi Daniel Apostu, au fost Negru 14 goluri, Rotaru 7, Racoţea 4, Militaru 2, Nistor 1, Şomlea 1. Tricolorii, după un debut echilibrat de meci, au reuşit să se desprindă la două goluri, 7-5 (min. 15). Africanii au restabilit egalitatea în min. 21, 9-9, iar apoi cele două echipe au alternat la conducere pe tabela de marcaj, România marcând ultimul gol al reprizei, cu doar trei secunde rămase de joc.   Tunisia a mai condus o singură dată, în debutul reprizei secunde, cu 16-15 (‘31), după care România a preluat temporar controlul jocului şi s-a desprins la trei goluri, 20-17 (‘39). Africanii au revenit însă din nou şi au egalat, 24-24 (49), dar la 25-25 au venit din nou trei goluri la rând ale echipei tricolore scorul fiind de 28-25 (58). Tunisia a marcat două goluri într-un minut, dar Nicuşor Negru a reuşit ultimul gol al partidei, când mai erau trei secunde.
În optimile de finală, Franţa a învins Norvegia cu 24-20. În celelalte partide din optimi s-au înregistrat rezultatele: Spania – Rusia 31-25; Egipt – Coreea de Sud 29-26; Belarus –Qatar 36-35 (prelungiri); Suedia – Portugalia 33-30 (prelungiri); Danemarca – Brazilia 34-31; Germania – Argentina 27-18. Partida România – Franţa s-a jucat în cursul nopţii, celelalte sferturi fiind Spania – Danemarca, Egipt – Suedia şi Belarus – Germania.

* Selecţionata feminină de handbal a României a învins formaţia Belarus cu scorul de 38-25 (18-9), marţi, în Grupa a doua, pentru locurile 9-16, la Campionatul European Under-19 de la Valencia (Spania).  Cea mai bună jucătoare a echipei care anul trecut câştiga titlul mondial la junioare Under-18 a fost Bianca Bazaliu, cu 12 goluri. Pentru echipa antrenată de Aurelian Roşca şi Gavril Kozma au mai marcat Alina Ilie – 7 goluri, Lorena Ostase – 4, Dana Abed-Kader – 2, Iulia Andrei – 2, Alexandra Dindiligan – 2, Alexandra Carasol – 2, Diana Axinte – 2, Anca Polocoşer – 2, Florentina Craiu – 1, Elena Stoicănescu – 1, Sonia Seraficeanu – 1.
În ultima partidă din grupă, România va înfrunta Portugalia. Tricolorele au început cu eşecuri în faţa Franţei (24-31) şi a Ungariei (20-24), care le-au scos din cursa pentru medalii. A urmat o victorie de palmares cu Suedia (21-14) şi ultimul loc în Grupa C, iar acum victoria cu Belarus.