Razna pe aratura

vineri, 01 octombrie 2010, 18:23
4 MIN

Cu ani de zile in urma, ziaristii francezi i-au facut pe fotbalistii nostri din generatia de aur "tziganes" (nu gitans, cum le spun ei la ai lor). Mai recent, Chivu a fost etichetat de fanii fostei sale echipe "zingaro". Tot mai multi presari din Vest confunda Bucharest cu Budapest, nu din motive de incultura ori motaiala pe taste, ci pentru ca diaspora ungureasca lucreaza intens la cauza nationala. Dar la fotbal? Ne-a furat ca-n codru Urs Meier, ne-a furat ca la piata Lubos Michel si acum a mai venit si polonezul asta, Marcin Borski, sa toarne cucuta in venele minunatilor fotbalisti de la Steaua. Ori, mai stii, lesii fiind foarte credinciosi si foarte catolici, o fi venit vreo comanda de la Vatican ca Napoli sa fie ajutata sa termine onorabil un meci care a inceput catastrofal. De parca toata Europa, toata lumea, toata Galaxia si-au concentrat fortele pentru a ne distruge fiinta nationala prin fotbal. Sau, mai exact, si prin fotbal.

Putintica rabdare, ca n-am luat-o razna pe aratura sovina. Sa precizam: "tziganes" inseamna, la propriu, tigani din fostul imperiu austro-ungar, dar inseamna si "virtuoz", la figurat, cu asemenea epitet fiind alintati si Paganini sau Liszt. "Zingari", in Italia, li se mai spune fotbalistilor care pleaca "cu cortul" de la o echipa la alta. Suedezul Ibrahimovic a fost numit la fel de suporterii Interului, dupa ce s-a dus in curtea dusmanului "rosso-nero". Intre Bucharest si Budapest este o diferenta de doar trei litere si avem certitudinea ca asemenea erori-confuzii s-au facut si in sens invers. Cit despre "porcul" de Urs Meier si "hotul" de Borski, fabricantii de etichete au memorie selectiva: uita de golul din ofsaid marcat de Goian in meciul cu Olanda, care ne-a dus la EURO. Si de reusita, tot din ofsaid, a lui Nicolita in meciul cu Galatasaray, care a condus Steaua spre rusinea grupelor Ligii Campionilor. Sau hai sa ne mai amintim un meci de acum zece ani: Romania – Anglia 3-2, la Euro 2000. La pauza, 2-1 pentru Anglia. La centru, elvetianul Urs Meier, cel care va fi transformat in porcina gestanta peste numai trei ani. Comentatorii TV nu conteneau sa vada tot timpul reprizei secunde faulturi nesanctionate, ofsaiduri nesemnalizate (sau semnalizate aiurea), cartonase acordate sau neacordate, totul acoperit de teoria fulminanta a marelui complot international impotriva Romaniei! Va mai amintiti cum s-a incheiat acel meci? 3-2 pentru Romania, dintr-un penalty dictat de acelasi Urs Meier, corect, nici vorba, dar nu chiar usor de vazut. Astfel incit entuziasmul victoriei s-a constituit intr-un hanorac perfect pentru a acoperi rusinea autorilor de teorii de doua parale.

Numai ca, auzind si citind ceea ce se spune si scrie dupa acest meci de pomina, Steaua – Napoli, trebuie sa ai foarte multa rabdare si discernamint sa nu te contaminezi si sa deraiezi cu simt de raspundere pe ogoarele patriei. "Ne-au egalat polonezi, nu italieni", scrie un ziar de specialitate. Un grup de suporteri condusi de un oficial al Stelei (!), cimotie de-a lui Gigi, a sarit la arbitru si l-a scuipat, echipa din Ghencea fiind pasibila de sanctiuni dure din partea UEFA. Alti fani certati cu etica au protestat la Ambasada Poloniei, bombardind-o cu crenvursti. Mitica Dragomir iese pe sticla cu adjective reprobabile la adresa lui Borski, iar publicatiile autohtone scot la interval, pe banda rulanta, secvente din trecutul dubios al "mafiotului" leah. Cui folosesc asemenea manifestari? Imbunatatesc fotbalul romanesc? Ii invata pe stelisti cum sa pastreze un avantaj de trei goluri? Nici pomeneala, insa arata lumii cit de napastuiti sintem noi, romanii, in Europa si in lume, si cit sintem noi de patrioti cind e vorba de fotbal.

Toata polologhia asta reaprinsa dupa meciul de joi face ca subsemnatul sa prefere a fi, in aceste conditii, tradator de tara si de neam. Sa spuna ca punctele din meciul de joi au fost risipite de jucatori si de antrenori, nu de arbitrul Borski (de unde sa stie polonezul ca n-ar fi marcat Steaua pe un contraatac in cele sapte minute de prelungiri?). Ca nu este deloc absurda ipoteza ca portarul Tatarusanu sa fi simulat accidentarea din ultimele minute si ca un arbitru mai catolic decit Borski ar fi putut sa-i dea portarului cel de-al doilea cartonas galben. Si ca va mai curge multa apa pe Dimbovita, Bega, Somes si alte riuri ale patriei pina cind vom invata si noi sa ducem un meci pina la capat si sa ignoram paiele din ochii arbitrilor.