2-1 cu moldovenii

duminică, 31 mai 2009, 22:11

Inceput vineri cu o partida echilibrata care a adus gazdelor o victorie la limita (108-105) dupa doua reprize de prelungiri, duelul baschetbalistic dintre Politehnica si nationala din Republica Moldova a continuat in aceeasi nota de echilibru si in urmatoarele doua runde. La fel de slab au inceput iesenii si partida de simbata si pina la pauza abia au putut sa tina pasul cu adversarul. Dupa ce i s-a reprosat ca in primul meci a fost mult prea individualist, americanul Bishop a trecut in extrema cealalta si asta n-a fost pe placul antrenorului Petre Magurean. Discutiile la vestiare au fost mai aprinse si cert este ca in actul secund cei doi jucatori de peste Ocean n-au mai intrat deloc pina la final. A doua jumatate a partidei a fost insa una buna cu Hurjui constant la conducere, cu Murgoci si Nicolae printre marcatori si cu Anghel intr-o dispozitie mult mai buna decit Cooper. Cu un intermediar 14-0 studentii au revenit, au luat conducerea si au tinut-o pina spre finalul partidei. Doua erori la Huludet si Calinescu aveau sa aduca egalitatea si au aratat maiestria tehnicianului Sasa Sestopal, care a pregatit un atac de doar patru secunde cu care a adus victoria echipei sale. 71-73 (13-22, 17-17, 24-14, 17-20) a fost rezultatul partidei care i-a gasit printre marcatorii ieseni pe Murgoci (25, 2×3), Nicolae (15, 1×3), Anghel (11), Huludet (10, 1×3), Cooper (5), Fl. Moscalu (2), Moldovanu (2) si Hurjui (1).

Ca sa nu iasa din tipar, partida de ieri a avut si ea un rezultat strins, dar dupa un alt scenariu. Primii care au avut initiativa au fost iesenii, care au dominat prima repriza atita vreme cit Bishop a aratat ca poate juca si pentru echipa iar gazdele, in general, au aratat ca pot duce si ei atacuri pina la capat in fata unui adversar care sta foarte bine pe picioare. Dupa un prim sfert bun, moldovenii au revenit pentru ca s-au aparat mai bine si au finalizat mai multe actiuni. Cite putin oaspetii au recuperat si la putin timp dupa pauza mare au si intors tabela. Echilibrul a fost constant apoi pina in finalul partidei, care a gasit echipa gazda putin mai inspirata. Scor final 93-88 (35-23, 18-25, 19-29, 21-11), pentru gazde punctele fiind marcate de Bishop (29, 2×3), Murgoci (15, 1×3), Hurjui (14, 3×3), Fl. Moscalu (10, 1×3), Nicolae (8), Anghel (6, 1×3), Cooper (6) si Huludet (5, 1×3).