Campion mondial la Cotnari-Politehnica

duminică, 03 mai 2009, 21:36

Dupa atitea zeci de medalii adunate la tot felul de competitii, clubul iesean Cotnari-Politehnica se poate mindri de ieri ca are si un campion mondial, titlu obtinut de Stefan Parlog la Campionatul Mondial de Amatori. Organizata la Salonic (Grecia), competitia la care pot participa doar sahisti cu Elo mai mic de 2.000 a revenit ieseanului, cel care a pierdut o singura partida din cele noua disputate de-a lungul turneului. "Este un rezultat de exceptie pentru Stefan. Poate parea surprinzatoare pentru unii aceasta distinctie dar nu si pentru noi, care stim cit si-a dorit acest trofeu si cit s-a pregatit pentru aceasta competitie.", spune Vasile Manole, antrenor coordonator la Cotnari-Politehnica. Participant si la editia de anul trecut unde a inceput in tromba apoi a pierdut teren, Parlog s-a pregatit intens fara a participa la turnee (pentru a nu-si creste coeficientul Elo) si a dat lovitura in Grecia.

Tot la Salonic si in aceeasi perioada alti trei sahisti de la Cotnari-Politehnica au participat la Campionatul Mondial Scolar. Cel mai bun rezultat l-a obtinut Daria Visanescu, cea care a terminat pe locul cinci la categoria fete 13 ani, cu sase puncte acumulate. Daca reusea sa cistige in ultima runda sahista ieseana putea temina la egalitate pe locurile 1-2. In fine, Emanuel Olinici a terminat pe locul 11 la categoria baietilor de 9 ani in vreme ce Florin Condurat a terminat pe locul 28 in concursul baietilor de 13 ani