Doua meciuri, in rest varza

duminică, 13 septembrie 2009, 21:57
7 MIN

Unirea Urziceni – Unirea Alba Iulia  1-0 (1-0). Marinescu (’33), Chiar daca a fost suspect de ofsaid, golul lui Marinescu a adus urzicenarilor o victorie logica. Elevii lui Dan Petrescu au jucat cu frinele trase in perspectiva confruntarii de la Sevilla, din "Champions League" accelerind numai cit a fost nevoie.

Dinamo – Otelul Galati 0-1 (0-1). Axente (’36). Gol demn de filmele cu handicapati mintal, determinat de o eroare-neatentie a nefericitului Tamas. El a incercat sa degajeze o minge, care l-a nimerit pe Axente si de acolo mingea a intins-o glont peste portaul Dolha! In rest, scorul este in contradictie totala cu evolutia ostilitatilor de pe teren. Insa Dinamo, echipa care dispune de unul dintre cele mai valoroase loturi din Liga I, sufera acut in problema psihica!. Si asta nu se poate trata nici cu macaroane, nici cu butan!

Gloria Bistrita – International Curtea de Arges 0-1. Radut (’24). Rezultat cit se poate de normal. Nu deoarece curtenii din Mioveni sint invincibili, pina acum, in deplasare, ci pentru ca Gloria Bistrita este cea mai slaba echipa a campionatului! Se pare ca venerabilul Jean Padureanu aude prin somn un refren obsedant: "La commedia é finita, signori!".

Rapid – FC Vaslui 3-2 (1-1). Herea (’18, ’79), Buga (’75) / N. Jovanovic (‘8,  ’66). Partida din Giulesti a inchis seria meciurilor zgircite in goluri. Dupa ce Nemanja Jovanovic a deschis scorul dintr-o centrare a lui Pavlovic si Herea a egalat, Rapidul a avut initiativa. Dar in min. 65, giulestenii au beneficiat de un penalty, pe care Spadacio l-a executat in portarul Kuciak, Nemanja a punctat din nou pe contraatacul urmator. Dorinta de victorie a visiniilor a fost mai mare, ei reusind intr-un rastimp de patru minute sa intoarca rezultatul. Exact la mijlocul acestui interval, vasluianul Balace a fost eliminat, si a provocat un veritabil show, iesind cu mare greutate de pe teren si injurind zgomotos arbitrii.

Gaz Metan Medias – Steaua 2-4 (2-1). Pirvulescu (’17), Bud (’34) / Stancu (‘14), Szekely (’48, ’90 – penalty), Nicolita (’88). Asa cum anticipam, a fost meciul cel mai spectaculos al etapei, alaturi de partida din Giulesti. La pauza, ardelenii aveau avantaj, inscriind de doua ori pe gafele apararii bucurestene in frunte cu portarul Tatarusanu, dupa ce o pasa magnifica a lui Nicolita l-a pus in postura de "calau" pe Bogdan Stancu. Imediat dupa pauza, Szekely a sutat de la 18 metri din lovitura libera, devierea lui Markovic pacalindu-l pe Buchta, pentru ca Banel sa reuseasca un gol de senzatie, reluind cu o foarfeca laterala centrarea lui Szekely. Nicolita a obtinut penaltiul (si eliminarea lui Markovic) prin care s-a stabilit scorul final.

FC Timisoara – Astra Ploiesti 0-0. FC Timisoara a fost gazda la Buzau, un oras mai aproape de Ploiesti decit de inima Banatului. In prima repriza, "gazdele" s-au aratat neputincioase in atac si vulnerabile in aparare (campionul gafelor, Nibombe!), permitind oaspetilor sa aiba patru-cinci ocazii imense. In partea secunda, dominarea timisorenilor a fost mai copioasa, dar Astra a avut din nou cea mai mare ocazie, prin Miranda. Astfel ca echipa lui Nicolo Napoli pleaca din Cring cu un punct la care nici nu visa.

Rezultatele de vineri: Pandurii Tirgu Jiu – CFR Cluj  1-0; FC Brasov – Ceahlaul Piatra Neamt 1-0.

1. Brasov        6          4          2          0          9-2     14 (^5)

2. Urziceni     6          4          1          1          7-3     13 (^4)

3. Pandurii     6          4          0          2          7-6     12 (^3)

4. Dinamo      6          3          1          2          6-2     10 (^1)

5. Steaua       6          3          1          2          9-6     10 (^1)

6. CFR           5          3          1          2          7-4     10 (^1)

7. Vaslui         6          3          1          2          11-9   10 (^1)

8. Rapid         6          3          0          3          10-8   9 (0)

9. Inter C.A.   6          3          0          3          7-10   9 (0)

10. Timisoara            6          2          4          0          6-4     10 (^1)

11. Craiova    5          2          1          2          8-5     7 (-2)

12. Otelul       6          2          1          3          3-6     7 (-2)

13. Astra        6          1          3          2          3-4     6 (-3)

14. Medias     6          2          0          4          9-13   6 (-3)

15. A. Iulia     6          1          2          3          5-8     5 (-4)

16. Iasi            5          1          1          3          6-9     4 (-2)

17. Ceahlaul  6          1          1          4          3-9     4 (-5)

18. Bistrita     6          0          2          4          3-11   2 (-7)