Metalul: Nita – Bar, Dumitrache, C. Ciobanu, Pintilie – Apostol, Rohat (’88 Oprea), Badiu, Dida (’68 S. Popescu) – St. Ciobanu (’63 Marinescu), Ilie Costel. Antrenor: C. Tilvescu.
Poli: Stoian – Gavrilescu, Urdaru, Constantin, Pricop, Gheban – Vintila (’46 Murgu), Ionescu, Matinca (’63 Serban), Fieraru – Andries (’74 Soponariu). Antrenor: L. Nedelcu.
Cartonase galbene: C. Ciobanu – Gavrilescu, Andries.
Arbitri: M. Ezaru; D. Iliescu, F. Buzarnescu (toti din Craiova).
Observator FRF: G. Ene (Bucuresti).
1-0, min. 17: Constantin respinge indecis, Gheban ezita, Alecu preia mingea si inscrie cu un sut puternic si plasat, pe jos, de la 20 metri
2-0, min. 40: Dida il dribleaza foarte usor pe Gavrilescu si suteaza din lateral stinga la coltul lung. Simbata, in jurul orei 11.00, pe 18 stadioane de B s-a dat startul in editia 2000 – 2001 a campionatului. Printre ele s-a numarat si o destul de cocheta arena plopenara, cu un gazon excelent, tradata insa de citeva panouri publicitare vechi si la propriu si la figurat (cel mai interesant avea inscriptia "Motocultorul Agricol e tot ce va trebuie"!!!). Acolo, in mijlocul unei paduri prahovene in care fetele amarite ale muncitorilor din zona contrastau serios cu masinile demne de emisiuni de specialitate al tridentului managerial al Astrei Ploiesti (Petre Buduru – Marian Manea – Dan Dorobat), venit sa vada lansarea pe orbita a "satelitului" lor, a inceput scrierea unei noi pagini din istoria zbuciumata a FCM Poli Iasi. Din nefericire pentru oaspeti primul din cele 34 de episoade ale acestui sezon a fost scris cu negru, Poli facind unul din cele mai slabe jocuri ale sale din divizia B!
Startul nu anunta deloc acest lucru, gazdele temindu-se vizibil de numele adversarului. Matinca da tonul jocului, sutul din primul minut si centrarea data trei minute mai tirziu, cind Vintila nu a reusit sa impinga mingea in poarta goala de la citiva metri, dind senzatia ca lipsa de omogenitate (si chiar de valoare) a metalurgistilor va fi lejer exploatata. Dupa minutul 10 insa, gazdele prind curaj pe fondul unei evidente lipse de prospetime a iesenilor, golul excelentului Alecu deschizind si mai mult aripile plopenarilor care mai trec o data pe linga gol in minutul 31 (Stoian a respins de sub bara o lovitura libera excutata de acelasi Alecu) si nu primesc un penalty in minutul 34 cind Gheban a faultat in careu. Va fi 2-0 la pauza, iesenii putind spune "multumesc" pentru acest lucru deoarece in minutul 43 Pricop, Stoian si Gavrilescu au salvat rind pe rind, in extremis, de pe linia portii, dupa un atac si doua cornere ale gazdelor.
Desi gongul pauzei i-a salvat din corzi, acesta nu i-a si trezit pe moldoveni, repriza a doua fiind derulata pe aceeasi coordonate, singurul vinovat de conservarea scorului fiind Stoian care a facut minuni mai ales in situatiile de unu la unu avute cu Ilie Costel (’47 si ’77) si Apostol (’67). In aceasta a doua repriza, cazind si mai pregnant fizic si cedind mijlocul terenului, elevii lui Leonida Nedelcu nu au reusit mai nimic, doar intrarea lui Serban mai inviorind o idee jocul ofensiv, virful amintit avind doua situatii destul de bune de a inscrie golul de onoare. Ar fi fost insa nedrept dupa aspectul jocului, echipa care ar putea sa se declare nemultumita de diferenta de pe tabela fiind Metalul!
Nu stim daca ieseanul Marius Vintila a citit cartea sau a vazut filmul "Capitan la 15 ani". Cert este insa ca la 18 ani, el a simtit cum este sa fii capitanul unei echipe de fotbal de seniori! Curajoasa decizie luata de antrenorul Leonida Nedelcu, de a-i atribui locul de titular si banderola de capitan de echipa unui junior, nu a avut insa rezultatele scontate, Vintila jucind in nota echipei. Din pacate, acest lucru s-ar putea sa-l coste convocarea la lotul national de juniori, antrenorul junilor tricolori, Dumitru Manea, care, la jocul de simbata a avut si scopul de a-l urmari pe iesean, neavind ce vedea. Aceasta si in ciuda stradaniilor lui Leonida Nedelcu de schimbare a fetei jocului, in minutul 29 Vintila facind schimb de banda cu Fieraru, dar nici aceasta mutare nu a adus ceva bun. Sefii amintiti de la Astra a fost prezent in dimineata jocului la hotelul Central din Ploiesti, acolo unde delegatia ieseana a stat vineri noaptea. Buduru s-a interesat de Irinel Ionescu, jucator pe care-l urmarea inca de pe vremea cind era conducatorul lui Dinamo. Ca si Vintila, si Ionescu a ratat un bun prilej de afirmare, el stingindu-se pe parcurs. + Desi se fac eforturi deosebite, gazdele, foarte amabile in toate, mai au serios de lucru pina la a se obisnui cu noile cerinte de organizare. Amuzant este faptul ca nici macar jucatorii nu sint cunoscuti de citiva oficiali plopenari care, in afara de Dida si de o rezerva, Dragan, au ramas fara nici o cunostinta mai veche din lotul care a jucat anul trecut la Metalul; aceasta a adus, prin intermediul Astrei, o multime de jucatori tineri (putini depasesc "virsta limita" de 24 de ani) de pe la Agigea (loc de unde a fost procurat si locul in B), Cimpina, Turnu Severin, Galati sau echipe din judetul Prahova. Neinspirata a fost si alegerea culorii echipamentului, tricourile negre, care au fost ale Astrei, fiind bune in nocturna si nu pe soarele ucigator de simbata dimineata. Dupa deschiderea scorului, Badiu a venit la banca oaspetilor si a inceput sa-l injure ca la usa cortului pe Leonida Nedelcu. La sfirsitul meciului acesta a comentat incidentul: "Nu pot sa-mi explic de ce a facut acest gest de golan ordinar mai ales ca pe cind l-am avut elev la Cimpina l-am bagat tot timpul titular. Dupa ce mi-a spus ca imi da m..e, m-a injurat si de mama, care este moarta de zece ani". Auzind acestea, antrenorul gazdelor a declarat imediat ca-l va sanctiona aspru pe elevul sau. "Sint dusmanul de moarte al unor asemenea manifestari" a spus Tilvescu. Sapca lui Vintila, pe care antrenorul Nedelcu o poarta de obicei la meciuri, nu a mai adus norocul asteptat. Pe linga o mina de suporteri, la partida a fost prezent si patronul Casei Bolta Rece, Valeriu Mihai, aflat in concediu pe Valea Prahovei. "Desi sint un suporteri fidel al echipei nu am mai apucat sa merg la un meci in deplasare de foarte multi ani. Poate am adus ghinion" spunea acesta la sfirsitul partidei. + S. Popescu, care a intrat pe teren la Metalul in minutul 68 a jucat si la Buzau, fiind ruda cu antrenorul iesean. L. Nedelcu: "Victorie meritata a gazdelor la capatul unui joc sub orice critica al nostru. In fata unor jucatori in vina, proaspeti, nu am contat, caderea fizica ducindu-se si pe planul mental. De vina pentru lipsa de prospetime a fost meciul de 120 de minute, de miercuri, de la Pascani coroborat cu drumul de aproape 7 ore facut vineri in plin soare, la Ploiesti ajungindu-se aproape de ora 16.00, organizarea acestui meci lasind de dorit". C. Tilvescu: "Sint foarte bucuros ca am pornit cu dreptul in fata unei echipe tinere, de perspectiva, aceasta victorie dindu-mi incredere ca ne putem atinge obicetivul de mentinere in B. Intr-adevar, cred ca deplasarile pe distante lungi, vara, isi pun amprenta asupra jocului unei echipe". (Ovidiu MINEA)