Poli: Cimpeanu – Paraschiv, Cojocaru, Petrache – Gavrilescu, Manole (’79 Chiper), Botan, Matinca, Bordeanu – Onofras (’71 Ilie), Decu (’59 Ionescu).
Rocar: Tudor – T. Petre, Margarit, Termure, Lazar, Alexa – C. Dinu (’74 Cristescu), Stoian, Stancu (’65 Constantin) – Vrajitoarea, Pitu.
Cartonase galbene: Botan (2), Decu, Cojocaru, Bordeanu – Stoian, Tudor, Termure, Constantin.
Eliminari: Botan (’41) – Cristescu (’83).
Au arbitrat clujenii S. Vadana, P. Abrudan, M. Ciglenean.
Observator FRF: N. Rainea (Galati).
1-0, min. 20: Cojocaru trimite o diagonala de la jumatatea terenului pina la Gavrilescu care suteaza senzational din coltul careului mare, de pe dreapta, mingea lovind bara inainte de a intra in plasa.
1-1, min. 31: actiune pe dreapta a lui Stoian, centrare in careu, Vrajitoarea pivoteaza si inscrie lejer din mijlocul careului mare.
1-2, min. 45: faza aproape la indigo cu cea din minutul 31 cu rocadele Stoian – C. Dinu si Vrajitoarea – Pitu.
Intre "Arbitraj excelent" si "Vadana a facut diferenta" distanta este ca de la cer la pamint. Totusi acestea au fost cuvintele celor doi antrenori, Silviu Dumitrescu si Leonida Antohi, la conferinta de presa de la sfirsitul meciului. Din capul locului trebuie spus, ca desi in marea majoritate a timpului, Vadana a interpretat regulamentul numai in favoarea oaspetilor, Rocar a aratat ca o echipa mult mai matura care a meritat victoria.
Emulatia aparuta in jurul acestui meci, care putea aduce Poli la doua puncte de locul doi s-a simtit inca dinaintea meciului in Iasi, in ciuda vremii urite multa lume urcind Copoul pentru a vedea unul dintre derbiurile seriei. Startul a fost insa de partea bucurestenilor, Cimpeanu scotind in extremis suturile lui Pitu (min.3 – scapat singur cu portarul iesean) si T. Petre (min. 13 – lovitura libera ce se indrepta spre vinclu). Desi mai neclare, ocaziile lui Decu (‘5 – sut peste poarta) si Manole (’17 – s-a complicat in careu) au egalat numarul situatiilor de gol aparute pina in minutul 20 atunci cind Eurogolul lui Gavrilescu, i-au facut pe ieseni sa se uite prin program pentru a vedea in ce etapa poate fi ajuns Rocarul. Gazdele au coborit insa repede cu picioarele pe pamint ultimul sfert de ora al primei reprize aducind trei lovituri care au hotarit practic soarta jocului: mai intii a egalat Vrajitoarea, apoi Botan a fost eliminat dupa ce a incasat al doilea galben, pentru ca inainte de intrarea la odihna Pitu sa mai dea o lovitura gazdelor, inscriind.
Paradoxal, in inferioritate numerica, iesenii joaca mult mai bine in repriza a doua (nu-i mai putin adevarat ca si Rocarul a evoluat sub asteptari), avind aproape in permanenta initiativa insa absenta omului care sa "aduca ploaia" s-a facut serios simtita, jocul bun din cimp fringindu-se mai mereu exact cind oaspetii simteau pericolul foarte aproape. Drept urmare, meciul a curs parca implacabil spre 1-2 singurele suturi cit de cit periculoase fiind expediate de Onofras (’60) si T. Petre (’64). Mai merita amintit doar faptul ca dupa eliminarea lui Cristescu (pentru un fault de la spate) iesenii aproape ca nu au mai fost lasati sa se apropie de poarta lui Tudor. Zarurile fusesera insa aruncate…
+ Capii Rocarului au fost luati serios peste picior la tribuna oficiala vizavi de modul in care lupta pentru promovare, Constantin Craciun, membru in Consiliul de Administratie al FCM Poli Iasi spunindu-le bucurestenilor ca au cumparat totul pina acum. Prestatia lui Vadana si o replica data de un bucurestean "Si Liga Campionilor este numai pentru cei bogati"a intensificat tirul acuzelor destinate oaspetilor. Daca Marius Stan a tacut neintrind in dialog, patronul Gheorghe Netoiu (care a fumat aproape tot timpul tigari Davidoff Lights) a replicat, fiind la un pas de a fi "scuturat" de localnici mai ales dupa eliminarea lui Botan. La sfirsitul meciului, cei doi, vizibil nemultumiti de jocul echipei lor in repriza secunda, au pus cuvintele gazdelor pe seama nervilor. + Apropo de patronul Rocarului, el a spus ca a cheltuit pina acum cu Rocarul cam cit are bugetul anual o echipa de prima liga de locurile 8-10. + Oaspetii au venit cu trenul la Iasi, autocarul (mult sub blazonul unei echipe a carui nume este Rocar) fiind destinat intoarcerii. + La meci au fost prezenti presedintele Ceahlaului, Gheorghe Stefan insotit de arbitrul bucurestean Cristi Marinescu precum si doi emisari ai lui FC Arges veniti sa urmareasca citiva jucatori ieseni. + In tribune trecerea lui Bordeanu la Rocar era data ca sigura. Presedintele CA al FCM Poli, Mihai Alexa ne-a declarat insa: "Aceasta este viata, mai si pierzi. Nu vreau sa comentez motivele acestei infringeri. Mergem mai departe cu absolut toti jucatorii. Nimeni nu pleaca, cel putin pina in vara!" + La oaspeti, dupa un inceput ezitant, ex-ieseanul Alexa a jucat bine in ciuda aversitatii tribunei. + Oficialitatile Iasului au intirziat la meci. Primarul Simirad, insotit de viceprimarii Dumitriu si Ungureanu au ajuns in minutul 7 si au plecat la pauza, pentru a inaugura Piata Independentei. + Intrebat daca Brasovul va bate la Moinesti si Roman, antrenorul oaspetilor, Silviu Dumitrescu a spus ca da, daca vor sti sa "pregateasca cum trebuie" meciul. Cuvintele lui au fost acompaniate de risetele ironice ale celor prezenti la conferinta de presa. + Pentru a evita incidentele, superbul jeep Mercedes (cu numar de Gorj) a lui Gigi Netoiu si autocarul oaspetilor au parasit stadionul pe cai ocolite, brigada de arbitri zabovind si ea destul la stadion pentru ca spiritele sa se linsteasca. + Silviu Dumitrescu (antrenor Rocar): "Victoria noastra a fost meritata chiar daca ne-a costat asa de mult, un autocar sau zeci de miii de dolari, cum au spus unii. Lasind gluma la o parte, vreau sa mai vad cine va mai spune acum ca Rocarul aranjeaza meciuri. De la Iasi mi-au placut Bordeanu si Manole iar dintre elevii mei un plus le-as acorda lui Stoian, Vrajitoarea si T. Petre. La Brasov mergem sa cistigam!" + Leonida Antohi (antrenor FCM Poli): "Soarta meciului s-a decis la mijlocul terenului. Vadana, care a primit zeci de etape de suspendare in anii trecuti l-a facut pina si pe Abrudan sa spuna ca i-e rusine ca i-a facut tusa. Rocar s-a autodepasit si cred ca va juca barajul pentru ca Brasovul nu cred ca mai poate fi ajuns. Daca Urdaru era libero, nu primeam nici un gol!" (Ovidiu MINEA)