Pas gresit, pe Gruia

duminică, 26 aprilie 2009, 21:52

Gloria Bistrita – FC Timisoara 0-1 (0-0). Curtean (‘90^2). Rezultatul pare mincinos pentru ca Bistrita, care si-a odihnit citiva jucatori de baza in meciul cu Dinamo, a atacat din start si s-a jucat cu ocaziile. Timisoara n-a miscat decit pe final, dupa eliminarea lui Ciuca pentru un fault la Gigel Bucur, reusind printr-un sut senzational al lui Curtean, jucatorul criticat mult de Gabi Balint.

FC Vaslui – FC Brasov 0-1 (0-1). Surdu (’33). Echipa lui Viorel Moldovan n-a mai fost haita de zmei-parale pe care o cunoastem. Ei au incercat sa ia "maul" brasovenilor inca din start, dar Romica Surdu i-a imblinzit pe finalul primei reprize. Razvan Lucescu si-a inchis perfect apararea si vasluienii au inghitit in sec, multumind cerului ca Surdu nu le-a mai inscris vreun gol-doua pe contraatac.

CFR Cluj – Otelul Galati 1-1 (0-1). Y. Koné (’65) / Jelev (’42). O remiza care costa foarte mult diletanta conducere administrativa a feroviarilor care, probabil se pregateste sa aduca al cincilea antrenor la echipa in acest sezon. Clujul a patit aproape la fel ca anul trecut, cu Pandurii, tot in Gruia, diferenta fiind ca acum au reusit sa smulga un egal. Momentul cheie a fost in min. 42, cind in urma unui fault comis de Gabi Muresan la Salagean, primul a primit cartonas rosu direct. Din lovitura libera care a rezultat, Jivko Jelev a inscris de la 17 metri! Clujenii nu au reusit decit egalarea, marea ocazie a victoriei apartinind lui Ruiz.

Universitatea Craiova – FC Arges 1-0 (0-0). Njock (’76). Lipsita de vedeta Florin Costea (suspendat), trupa lui Nicolo Napoli a avut mari probleme in prima repriza, fiind surpriza de contraatacurile avintate ale oaspetilor. Dupa pauza, argesenii au facut pasul inapoi renuntind la ofensiva si aparindu-se aglomerat, dar au cedat la lovitura de cap a lui Jeremie Njock, aflat la primul meci dupa ce a revenit in Banie.

Gloria Buzau – Gaz Metan Medias 1-2 (1-1). Mera (’37) / Grillo (’33), Eric (’66). Desi echipa buzoiana parea pe val, dupa cum a jucat o repriza si jumatate, o lovitura libera perfect executata de Eric a scurt-circuitat lanterna, formatia de pe Tirnave reintrind in jocurile salvarii de la retrogradare.

CS Otopeni – Steaua 0-1 (0-0). Kapetanos (‘90^1). Un meci care nu merita povestit nici macar bunicilor! Un jos modest facut de Steaua, care a avut mare noroc in min. 81 la sutul ratat al lui Caramarin, dar s-a salvat prin acelasi siret Pantelis Kapetanos.

Rezultatele de vineri: Farul – Dinamo 1-4; Rapid – Pandurii 2-0.

Golgeteri: Spadacio (Rapid) – 13; Bucur (Timisoara) – 12; Niculae (Dinamo), Fl. Costea (Craiova) – 11.

Etapa viitoare (1-3 mai): Unirea Urziceni – Gloria Bistrita, Steaua – Otelul Galati (vineri), Gaz Medias – Rapid, CS Otopeni – Gloria Buzau, FC Brasov – Poli Iasi, FC Timisoara – Farul, Dinamo – CFR Cluj (simbata), FC Arges – FC Vaslui, Pandurii Tirgu Jiu – Universitatea Craiova (duminica).

1. Dinamo      27        17        4          6          48-20 55 (^13)

2. Urziceni     27        16        5          6          40-17 53 (^14)

3. Timisoara  27        17        7          3          51-28 52 (^16) *

4. CFR Cluj   27        13        9          5          36-21 48 (^6)

5. Craiova      27        12        10        5          36-20 46 (^4)

6. Steaua       27        11        12        4          33-21 45 (^6)

7. Rapid         27        13        6          8          36-26 45 (^3)

8. Brasov        27        10        12        5          27-20 42 (^3)

9. Vaslui         27        12        5          10        36-32 41 (-1)

10. Arges       27        10        7          10        34-34 37 (-2)