Pentru fotoliul de lider

vineri, 29 octombrie 2010, 22:08

Dupa doua saptamini de pauza, esalonul secund de handbal masculin se reia astazi cu ultima etapa din turul I iar la Suceava se joaca derbyul seriei A dintre Bucovina II si Politehnica Iasi, o partida care ar putea aduce modificari la virful clasamentului. Cu moral bun dupa ce in runda precedenta au invins liderul din Vaslui, oaspetii se asteapa la un meci greu in conditiile in care se presupune ca gazdele vor folosi mai multi jucatori de la prima echipa. "Liga Nationala este intrerupta asa ca ma astept ca mai multi handbalisti de la prima echipa sa joace in acest meci. Oricum ar fi noi vom incerca sa facem un meci bun si sa cistigam.", spune Costel Schender, antrenorul echipei care a mai facut un transfer zilele trecute dupa ce l-a legitimat pe un fost junior de la Adjud, Marian Oana, care poate juca la linia de 9 m. Chiar daca pauza intre etape a fost lunga formatia ieseana si-a umplut timpul cu folos si a jucat citeva meciuri de pregatire. Daca simbata trecuta tot la Suceava au intilnit Bucovina I, alte doua partide interesante i-au gasit fata in fata pe noii handbalisti ai Politehnicii cu veterani din vechea garnitura a Iasului, respectiv Marius Manolache, Catalin Iofcea, Constantin Gheorghiu, Marius Ciocoiu, Liviu Ibanescu, Dan Stachina, Radu Craescu ori Cristi Moraru.

Celelalte partide ale etapei a VII-a: Stiinta II Bacau – Universitatea Galati si LPS Piatra Neamt – CSM Focsani. HC Vaslui sta.

1. HC Vaslui      6          4          0          2          167-166 8

2. Poli Iasi         5          3          1          1          121-108 7

3. Bucovina II    5          3          0          2          157-149 6

4. CSM Focsani 5          2          1          2          111-110 5

5. Univ Galati     5          2          0          3          150-129 4

6. P. Neamt       5          2          0          3          111-130 4

7. Stiinta II         5          1          0          4          67-92                -1*