Poli II cocheteaza cu promovarea

vineri, 09 octombrie 2009, 21:37

Depasind pe Politehnica Galati cu 2-1 (1-1) si fiind avantajata de remiza dintre FC Braila si Petrotrub Roman, Poli Iasi II a devenit ieri liderul seriei I a esalonului trei. Acest lucru i-a facut pe conducatorii gruparii din Copou sa ia in calcul varianta promovarii "satelitului". "Nu avem un scop in sine promovarea in Liga a II-a cu echipa a doua, dar, daca acest lucru se va intimpla, vom incerca sa gasim solutii pentru a nu pierde locul din esalonul doi. Cel mai mult ne-ar conveni sa avem forta sa tinem echipa in continuare, chiar daca in sezonul viitor al trebui sa jucam partidele de pe teren propriu pe un alt stadion al judetului" a spus presedintele Politehnicii, Sorin Boca.

Revenind la partida de ieri, disputata pe terenul II din Copou, trebuie spus ca iesenii nu au facut un meci prea grozav, jucatorii adusi de la echipa mare neaducind plusul asteptat. Faptul ca vedetele V. Frunza, Birladeanu si M. Croitoru au fost schimbate pe parcursul partidei, primul – chiar la pauza, spune multe despre modul in care acestia au fost apreciati de antrenorul Ioan Cimpeanu. Dupa un start timid, elevii acestuia s-au trezit condusi in minutul 35, ca urmare a unui penalty transformat de L. Radu, Birladeanu egalind in minutul 40, din apropiere, la una din putinele faze in care a fost util echipei. Golul decisiv a cazut in minutul 69, atunci cind sutul-centrare a lui Stiubei a fost deviat de un galatean, mingea intrind cu sansa in poarta trupei pregatite de fostul atacant al Bacaului si Galatiului, Haralambie "Puiu" Antohi. Trebuie precizat faptul ca punctele au ramas in intregime in Iasi si datorita unor interventii ale lui Marc, ce a fost providential in trei momente importante ale jocului. Poli II a evoluat in formula: Marc – Nica, Saritanu, Mihaes, Drinceanu – Birladeanu (Despan), Tofan, Schiopu (Gheorghiu), Croitoru (Talpan) – Buhusi, Frunza (Stiubei). Tincu nu a putut evolua, fiind accidentat