S-au taiat dupa Itxako

duminică, 30 octombrie 2011, 23:39

Campioana Romaniei la handbal feminin Oltchim Rimnicu Vilcea a fost invinsa, duminica, in deplasare, de formatia rusa Dinamo Volgograd, scor 30-34 (15-16), in etapa a IV-a, din grupa D a Ligii Campionilor.  Jocul a fost destul de greoi in debut, miza asigurarii calificarii mai departe pentru Oltchim, respectiv posibila ratare pentru gazde, punindu-si amprenta vizibil. Primul gol a fost marcat de rusoaice, care s-au detasat dupa cinci minute la 3-1. Dupa alte cinci minute, Dinamo avea 6-2 avantaj, antrenorul Radu Voina fiind obligat sa ceara time-out. Greselile din tabara campioanei Romaniei au continuat insa, un nou gol venind abia in minutul 13 (6-3). Au urmat alte ratari in ambele tabere, Oltchim nereusind sa anuleze handicapul (10-7, min. 19). Pina la pauza, Dinamo Volgograd a ramas la conducere (13-12, min. 25), in pofida unui joc mai bun pe alocuri al vilcencelor, scorul dupa 30 de minute fiind 16-15. La reluare, Oltchim a continuat jocul pigmentat cu greseli, dind ocazia adversarelor sa se detaseze la 21-17 si 24-19 (min. 40). Cu 14 minute inaintea finalului, Ada Nechita a marcat pentru 26-23, dar Oltchim nu a profitat de revenirea pe tabela, cedind mingi importante in faza ofensiva (29-23, min. 49). Pina la final, nu au existat imbunatatiri in jocul campioanei Romaniei (33-27, min. 55), care a cunoscut gustul infringerii pentru prima data in acest sezon european si, mai mult, a ratat sansa de a se califica matematic in grupele principale, cu doua etape inaintea incheierii grupelor preliminare.

Pentru Oltchim au marcat: Adriana Nechita (6), Yeliz Ozel (5), Ionela Stanca (4), Iulia Curea (4), Patricia Vizitiu (3), Marija Jovanovic (3), Oana Chirila (2), Aurelia Bradeanu (1), Iulia Managarova (1) si Adina Fiera (1).In cealalta partida din grupa, simbata, pe teren propriu, Buxtehuder SV a cedat in fata ibericelor de la Itxaco, cu 31-32.

Dupa patru etape, Oltchim ramine lider, cu 6 puncte, urmata in clasament de Itxako (6), Dinamo Volgograd (4) si Buxtehuder (0).  Oltchim mai are de disputat doua partide, pe teren propriu, cu Buxtehuder SV (6 noiembrie) si cu Itxako (13 noiembrie).  (MEDIAFAX)