Steaua – ca tavalugul

joi, 10 aprilie 2008, 21:26

UTA – Farul 0-1 (0-1). Amoreirinha (’43 – autogol). Victoria oaspetilor a venit ca urmare a unei faze stupide. La un atac al Farului, fundasul Amoreirinha a vrut sa paseze usor cu capul portarului Tudor. Numai ca acesta era iesit in intimpinarea balonului si mingea s-a scurs, peste el, in poarta. Insa, Farul a meritat victoria pentru un plus de luciditate, aradenii orbecaind fara succes, pentru egalare, timp de o repriza.

Gloria Bistrita – Steaua 1-3 (1-2). Toma (’44) / Dica (’20, ‘24), Hadzibulic (’62-autogol). Sprintul Stelei se arata a fi irezistibil, chiar daca Gloria Bistrita, pare a-si fi luat vacanta in ultimele zile. Spre deosebire de meciul de la Vaslui, suspectat de blat de Adrian Porumboiu, Steaua a avut la Reghin o evolutie foarte buna, cei mai buni jucatori fiind tocmai cei criticati in ultima vreme, Banel Nicolita si Nicolae Dica.

Unirea Urziceni – CFR Cluj 1-1 (1-1). Danalache (’10) / Dani (‘5). Zece minute de fotbal adevarat s-a jucat in acest meci, dupa care au abundat duelurile la centrul terenului, faulturile si pasele gresite, fazele de poarta lipsind aproape total. Incepind din min. 60, ialomitenii s-au axat pe aparare si au reusit sa anihileze dominarea sterila a oaspetilor.

1. Steaua       28        19        5          4          37-15 62 (20)

2. CFR           28        18        6          4          45-22 60 (18)

3. Rapid         28        15        7          6          43-23 52 (10)

4. Urziceni     28        13        11        4          33-20 50 (6)

5. Dinamo      28        14        7          7          42-27 49 (7)

6. Timisoara  28        14        7          7          47-36 49(10)

7. Vaslui         28        10        11        7          38-26 41 (-1)

8. Bistrita        28        9          9          10        29-35 36 (-6)

9. Otelul         28        11        3          14        37-45 36 (-6)

10. Craiova    28        10        5          13        30-37 35 (-7)