Tensiune maxima la derby

miercuri, 22 aprilie 2009, 22:04

Gaz Metan Medias – CS Otopeni 3-0 (0-0). Markovic (’49), Bud (’50, ’70).  Dupa o prima repriza dominate de gazde, dar in care si oaspetii au avut citeva ocazii, Mediasul i-a facut KO pe ilfoveni in mai putin de un minut. Incununarea victoriei a fost golul din min. 70, printr-un sut la vinclu de la 30 metri, al lui Cristi Bud. .

Pandurii Tirgu Jiu – Gloria Buzau 1-0 (1-0). Stinga (’44). Dupa un meci modest, in care buzoienii au putut realiza surpriza daca erau mai atenti in fata portii, Pandurii adauga trei puncte in clasament. Gloria a jucat din min. 85, in zece, Vigariu primind al doilea cartonas galben.

FC Brasov – Universitatea Craiova 1-1 (1-0). Surdu (‘5) / Fl. Costea (’88). Fiindca brasovenii au deschis scorul foarte repede, Razvan Lucescu a trecut pe partitura aparare-contraatac, temindu-se de forta ofensiva a fratilor Costea. Cum oltenii n-au fost in zi de gratie, gazdele au reluat atacurile pe final, Surdu ratind citeva ocazii incredibile. Ocazii care s-au razbunat, prin golul egalizator al lui Costea cel mare!

Steaua – CFR Cluj 1-1 (0-1). Moreno (’54) / Culio (‘9). Un meci extrem de dramatic, umbrit totusi de duritati si de gafele defensive ale celor doua echipe. La 1-0 pentru CFR, Lovin a fost eliminat destul de usor (rosu direct, pentru o interventie la Culio), oaspetii cistigind si superioritatea numerica in min. 73. Insa acest eveniment nu s-a repercutat asupra defensivei steliste, fiindca proscrisul Tiago s-a dovedit un inchizator de clasa. Dupa pauza, un alt proscris, Dayro Moreno, a egalat printr-un sut de senzatie, iar in min. 73, echilibrul numeric s-a restabilit datorita celui de-al doilea cartonas galben primit de Panin, dupa ce antrenorul Marius Lacatus a fost trimis in tribune pentru proteste. Pe ansamblu, marile ocazii au apartinut Stelei, Stancu, Kapetanos (doua bare!) si, in final, Pedriel, ratind cu seninatate.

Golgeteri: Bucur (Timisoara) – 12; Spadacio (Rapid), Fl. Costea (Craiova), Niculae (Dinamo) – 11; Paraschiv (Otelul), Danciulescu (Dinamo) – 9.

Etapa viitoare (24-26 aprilie): Farul – Dinamo, Rapid – Pandurii (vineri), Gloria Bistrita – FC Timisoara, Poli Iasi – Unirea Urziceni, Vaslui – Brasov, CFR Cluj – Otelul (simbata), Craiova – FC Arges, Gloria Buzau – Gaz Metan, CS Otopeni – Steaua (duminica).

1. Dinamo  26        16        4          6          44-19 52 (^10)

2. Urziceni 26        15        5          6          38-17 50 (^11)

3. Timisoara           26        16        7          3          50-28 49 (^16) *

4. CFR        26        13        8          5          35-20 47 (^8)

5. Craiova  26        11        10        5          35-20 43 (^4)

6.Steaua    26        10        12        4          32-21 42 (^3)

7. Rapid     26        12        6          8          34-26 42 (^3)

8. Vaslui     26        12        5          9          36-31 41 (^2)

9. Brasov    26        9          12        5          26-20 39 (0)

10. Arges    26        10        7          9          34-33 37 (-2)

11. Otelul   26        10        5          11        33-36 35 (-7)

12. Pandurii           26        9          7          10       23-30 34 (-5)

13. Bistrita  26        8          5          13        24-32 29 (-10)