Ce victorie, la primul meci al naționalei U20 cu Portugalia sub conducerea lui Lobonț!

joi, 02 septembrie 2021, 20:15

Primul meci din istoria naționalei U20 a României a fost un succes. Antrenată de Bogdan Lobonț, echipa nou-înființată a fost condusă de Portugalia U20, dar a întors scorul și s-a impus cu 2-1.

"Tricolorii" au fost luați tare din start de portughezi, care au deschis scorul după mai puțin de 5 minute, prin Agostinho, și meciul părea să fie un "fiasco" pentru România U20, mai ales dacă avem în vedere valoarea adversarilor.

În minutul 40, Portugalia a nimerit bara prin același Agostinho, însă echipa antrenată de Lobonț a egalat la ultima fază a primei reprize.

În partea secundă, România a avut mai mult curaj în atac și a ratat o ocazie mare în minutul 57, iar în minutul 68 a primit penalty. Mustacă l-a transformat și a făcut 2-1.

În ultimul minut, oamenii lui Lobonț au mai avut o șansă mare, dar România U20 – Portugalia U20 s-a terminat 2-1.