Chinurile victoriei în varianta Simona Halep: victorie dupa aproape patru ore de joc cu Lauren Davis. Ambele jucatoare au terminat meciul cu dureri cumplite

sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 06:00

Azi noapte, în 16-imile de finală la Australian Open, Simona Halep a învins-o cu 4-6, 6-4, 15-13 pe americanca Lauren Davis după trei ore şi 45 de minute.

Simona a salvat trei mingi de meci în setul decisiv la scorul de 10-11. Ambele jucătoare au avut probleme în finalul meciului: Lauren Davis a cerut de două ori ajutor medical din cauza unor probleme la o unghie, Simona a încheiat cu crampe musculare. Simona va juca în optimi luni, cu învingătoarea partidei dintre speranţa australiană Ashleigh Barty (17 WTA) şi japoneza Naomi Osaka (72). Tot în aceeaşi reuniune, Ana Bogdan a fost eliminată de finalista de la US Open, Madison Keys, scor 3-6, 4-6.