Patru din patru la Roland Garros

miercuri, 29 mai 2019, 01:43
6 MIN

Irina Begu şi Simona Halep, la simplu, Horia Tecău şi Marius Copil la dublu, merg mai departe în turul II

Ziua de ieri a turneului de tenis de la Roland Garros a început foarte bine pentru România. Irina Begu (116 WTA) a obţinut o victorie clară şi tonică în faţa chinezoaicei Zhu Lin (106 WTA), scorr 6-1, 6-1 în numai 58 de minute şi a devenit a doua jucătoare română calificată în turul II, după Sorana Cîrstea. Irina va juca în turul II cu jucătoarea cehă Karolina Muchova (73 WTA) care a învins-o, surprinzător, pe una dintre favorite, jucătoarea estonă Anett Kontaveit, scor 3-6, 6-2, 6-2 după un meci de aproape două ore. Reamintim, Sorana Cîrstea va juca în turul II cu spaniola Aliona Bolsova.

Simona Halep şi-a chinuit puţin fanii în meciul cu australianca Ajla Tomljanovic (47 WTA), dar a câştigat în trei seturi, 6-2, 3-6, 6-1 şi s-a calificat şi ea. Meciul s-a complicat în setul al doilea, şi din cauza scăderii în evoluţie a româncei, dar şi pe fondul unei evoluţii foarte bune a adversarei. Halep a câştigat până la urmă, fără să fie nevoită să apese butonul de panică. Jucătoarea română a avut parte de o slabă opoziţie în primul set al întâlnirii. Sportiva născută în Croaţia a greşit mult, încercând să joace cât mai lung, dar a scăpat multe mingi în afară. Românca a abordat bine meciul, fiind atentă să disperseze mingile către marginile terenului, fără să irosească puncte. Ea nu a jucat spectaculos, a fost însă eficientă,  precisă şi a servit bine. Situaţia s-a schimbat în setul al doilea, când Simona şi-a pierdut concentrarea şi a tratat cu superficialitate jocul. În plus, Tomljanovic a servit şi s-a mişcat mult mai bine, a fost mai mai agilă în defensivă şi mai agresivă, a lovit mai tare şi a revenit în meci. O tendinţă văzută prima dată în acest an la Halep în meciul cu Marketa Vondousova, “scurta”, s-a dovedit la fel de păguboasă ca la Roma.. Jucătoarea română a scăpat meciul din mână în special prin lipsa ei de inspiraţie, care i-a oferit încredere şi puncte adversarei. După un prim game câştigat pe propriul serviciul, Halep le-a pierdut pe următoarele cinci din şase (a câştigat al doilea ghem la 1-3) şi nu a beneficiat de nicio minge de break. Fostul lider WTA a mai limitat proporţiile eşecului în acest set cu un rebreak la 2-5, dar şi-a pierdut imediat serviciul şi australianca a egalat la seturi.

Decisivul a avut un moment psihologic care probabil a stabilit învingătoarea. Halep a făcut break în primul game, apoi a condus cu 40-0 pe propriul serviciu, însă jucătoarea australiană a ajuns la minge de rebreak. Românca şi-a făcut servciul în cele din urmă şi apoi nu a mai cedat decât un joc, la 5-0, pe propriul serviciu, câştigând cu 6-1, după o oră şi 35 de minute. În faza următoare, Halep va evolua cu poloneza Magda Linette (87 WTA), care a învins-o cu 3-6, 6-1, 6-2 pe franţuzoaica Chloè Paquet (87 WTA).

Marea favorită a turneului, japoneza Naomi Osaka, liderul mondial a muncit mult pentru a o elimina pe jucătoarea slovacă Anna Schmiedlova (90 WTA). Primul set s-a încheiat neverosimil cu 6-0 pentru Schmiedlova. Setul al doilea a fost început puternic de către Osaka, dar la 2-0 pentru japoneză, ploaia a întrerupt pentru câteva minute meciul. Cert este că Anna a reuşit să se agaţe de acest set şi să echilibreze balanţa. Mai mult, Schmiedlova a ajuns să servească de două ori pentru meci, la 5-4 şi 6-5 dar n-a ajuns la nicio minge de meci. În tie-break, Naomi s-a impus cu 7-4 şi Anna a căzut total în setul decisiv şi a pierdut cu 1-6. Osaka va juca în turul al doilea cu experimentata Viktoria Azarenka (43 WTA) din Belarus, câştigătoare cu 6-4, 7-6 în faţa letonei Jelena Ostapenko (39). Să mai amintim că şi Serena Williams (10 WTA) a avut emoţii în faţa mai puţin cunoscutei rusoaice Vitalia Diatcenko, dar a câştigat cu 2-6, 6-1, 6-0. Iar canadianca de origine română Bianca Andreescu a dispus, într-un meci început de luni, de cehoaica Marie Bouzova cu scorul de 5-7,6-4 6-4.

Veşti bune au venit din partea băieţilor de la dublu: Horia Tecău, alături de olandezul Jean-Julien Rojer, a trecut de primul tur, scor 6-3, 7-6 cu perechea Cristian Garin/Juan Ignacio Londero (Chile/Argentina). Meciul a durat o oră şi 21 de minute. În turul doi, Tecău şi Rojer vor juca în compania perechii învingătoare din meciul dintre Ricardas Berankis/Yoshihito Nishioka (Lituania/Japonia) şi Mackenzie McDonald/Reilly Opelka (SUA). În turul doi, adversarii lui Copil şi Bopanna vor fi învingătorii meciului dintre perechile franceze Ugo Humbert/Adrian Mannarino şi Benjamin Bonzi/Antoine Hoang.

Rezultate înregistrate ieri

Simplu feminin: Daria Kasatkina (Rusia) – Jasmine Paolini (Italia) 6-2, 6-3; Monica Puig (Porto Rico) – Kirsten Flipkens (Belgia) 6-1, 7-5; Amanda Anisimova (SUA) – Harmony Tan (Franţa) 6-3, 6-1; Caroline Garcia (Franţa) – Mona Barthel (Germania) 6-2,6-4; Anna Blinkova (Rusia) – Margarita Gasparian (Rusia) 6-3, 4-6, 8-6; Kurumi Nara (Japonia) – Dalila Jakupovic (Slovenia) 7-5, 5-7, 6-3; Arîna Sabalenka (Belarus) – Dominika Cibulkova (Slovacia) 7-5, 6-1; Priscilla Hon (Canada) – Timea Babos (Ungaria) 3-6, 6-2, 6-1; Wang Qiang (China) – Zheng Saisai (China) 6-1, 7-5; Lesia Ţurenko (Ucraina) – Eugénie Bouchard (Canada) 6-2, 6-2; Aleksandra Krunic (Serbia) – Daria Gavrilova (Australia) 6-3, 2-2 (ab); Madison Keys (SUA) – Evghenia Rodina (Rusia) 6-1, 6-2; Iga Swiatek (Polonia) – Selena Janicijevic (Franţa) 6-3, 6-0.

Simplu masculin: Fabio Fognini (Italia) – Andreas Seppi (Italia) 6-3, 6-0, 3-6, 6-3; Taylor Fritz (SUA) – Bernard Tomic (Australia) 6-1, 6-4, 6-1; Frederico Delbonis (Argentina) –Guillermo Garcia (Spania) 6-1, 3-6, 6-3, 6-2; Juan Martin del Potro (Argentina) – Nicolas Jarry (Chile) 3-6, 6-2, 6-1; Alexander Zverev (Germania) – Jack Millman (Australia) 7-6, 6-3, 2-6, 6-7, 6-3; Yoshihito Nishioka (Japonia) – Mackenzie McDonald (SUA) 6-7, 6-0, 4-6, 6-2, 6-3; Elliot Benchetrit (Franţa) – Cameron Norrie (Marea Britanie) 6-3, 6-0, 6-2; Dusan Lajovic (Serbia) – Thiago Monteiro (Brazilia) 6-3, 6-4, 6-4; Mikael Ymer (Suedia) –Blaz Rola (Slovenia) 6-0, 6-3, 7-6; Kyle Edmund (Marea Britanie) – Jérémy Chardy (Franţa) 7-6, 5-7, 6-4,4-6, 7-5; Ivo Karlovic (Croaţia) – Feliciano Lopez (Spania) 7-6, 7-5, 6-7,7-5; Roberto Bautista (Spania) – Steve Johnson (SUA) 6-3, 6-4, 6-3; Jordan Thompson (Australia) – Alejandro Davidovich (Spania) 6-3, 6-2, 7-6; Martin Klizan (Slovacia) – Mihail Kukuşkin (Kazahstan) 3-6, 5-7, 6-4, 6-2, 6-3; Karen Hacianov (Rusia) – Cedrik Stebbe (Germania) 6-1, 6-1, 6-4; Lucas Pouille (Franţa) – Simone Bolelli (Italia) 6-3, 6-4, 7-6; Fernando Verdasco (Spania) – Daniel Evans (Marea Britanie) 6-3, 6-7, 6-3, 6-2; Gregoire Barrere (Franţa) –Matt Ebden (Australia) 6-3,5-7,7-5, 6-1; Antoine Huang (Franţa) –Damir Dzumhur (Bosnia) 6-4,0-6, 7-6, 6-3.