Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în sferturi la WTA Bad Homburg

miercuri, 22 iunie 2022, 20:41

Simona Halep a avut nevoie de doar 66 de minute pentru a trece de Tamara Zidansek, scor 6-0, 6-3. După meciul din optimile turneului de la Bad Homburg, sportiva noastră s-a declarat mulțumită de evoluția sa și a vorbit despre ce o așteaptă în sferturi.

Simona Halep, evoluția convingătoare și primul meci pe iarbă cu Amanda Anisimova

Halep a afirmat că este pregătită pentru al treilea meci cu Amanda Anisimova, dar a afirmat că acesta va fi diferit de primele întâlniri dintre cele două sportive (au mai jucat pe zgură, la Roland Garros).

„Am jucat foarte agresiv, sunt fericită de modul în care am evoluat. Mă bucur că mai joc cel puțin un meci aici. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au venit, au făcut o atmosferă superbă, e foarte plăcut să joci aici.

E un alt meci (n.r. cu Amanda Anisimova), am mai jucat cu ea de câteva ori, dar acum va fi pe iarbă, e diferit. Cu siguranță voi fi pregătită” – Simona Halep, la interviul de pe teren.

De știut:

Pentru calificarea în sferturile de la WTA Bad Homburg, Simona Halep va primi 5.200 de euro și 60 de puncte în ierarhia mondială de simplu.
Pentru un loc în semifinale, Simona se va lupta cu americanca Amanda Anisimova (25 WTA, favorită 6). Cele două au un lucru în comun: ambele au fost antrenate de Darren Cahill.
Simona și Amanda s-au mai întâlnit de două ori, de fiecare dată la Roland Garros, și și-au împărțit victoriile: americanca a câștigat în 2019 (6-2, 6-4), iar românca s-a impus în 2020 (6-0, 6-1).
Simona Halep, traseul virtual de la WTA Bad Homburg
Turul I – 4-6, 6-3, 6-4 vs Katerina Siniakova

Optimi – 6-0, 6-3 vs Tamara Zidansek

Sferturi – Amanda Anisimova

Semifinale – Daria Kasatkina / Bianca Andreescu

Finală – Angelique Kerber / Alize Cornet.

Bad Homburg Open – Competiție pregătitoare pentru Wimbledon
Competiție de categorie WTA 250, turneul se dispută pe iarbă în perioada 19-25 iunie 2022. Are premii totale de $251.750, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Angelique Kerber, titlul cucerit anul trecut.

După mai multe retrageri, primele cinci favorite de la ediția din acest an sunt Daria Kasatkina (1), Angelique Kerber (2), Simona Halep (3) și Amanda Anisimova (4).

WTA Bad Homburg 2022: Distribuția punctelor și a banilor
Turul I: €2.750 / 1 punct

Optimi: €3.737 / 30

Sferturi: €5.000 / 60

Semifinale: €8.871 / 110

Finalistă: €15.922 / 180

Câștigătoare: €26.770 / 280.

Sursa: hotnews