Ruşine cât Palatul Roznovanu

luni, 02 noiembrie 2020, 02:43
6 MIN

Partida dintre Politehnica Iaşi şi Viitorul Constanţa, din etapa a IX-a a Ligii I de fotbal, s-a întrerupt în minutul 54, când Poli se pregătea să conducă cu 2-1, deoarece instalaţia de iluminat nocturn a stadionului din Copou, care aparţine Primăriei, nu a mai funcţionat. Meciul începuse cu aproape o oră întârziere din cauza aceloraşi probleme * instalaţia şi-a revenit apoi, însă meciul nu s-a mai reluat, iar Politehnica va pierde meciul cu 0-3

Poli: Bösz – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu – Tălmaciu (‘1 De Iriondo), Breeveld, Passaglia – Platini, Zajmovic, Calcan. Antrenor: Daniel Pancu.

Viitorul: Cojocaru – Dussaut, Dobrosavlevici, Ghiţă, De Nooijer – Gaztanaga – V. Fernandez, Casap, Măţan – Ely Fernandes, Luckassen. Antrenor: Ruben De la Barrera.

Cartonaşe galbene: Luckassen (’38).

Arbitri: Horia Mladinovici; Alexandru Cerei, Marius Marchidanu.

Iaşul s-a făcut din nou de râs în întreaga ţară! Bătându-se aiurea cu pumnii în piept, dar trăind, practic, mai mult din amintirile trecutului, al doilea oraş al ţării, care nu este în stare să aibă grijă nici de singura echipă sportivă din elită, care abia trăieşte de pe o zi pe alta, deşi are cel mai mic buget din Liga I, o mai şi îngroapă! Politehnica va pierde aproape sigur cu 0-3 meciul de aseară, cu Viitorul Constanţa, deoarece instalaţia de iluminat nocturn a arenei “Emil Alexandrescu”, deţinută şi administrată de Primăria Iaşi, a căzut în minutul 54 al partidei. Exact când Poli se pregătea să treacă în avantaj, cu 2-1! Cum startul partidei fusese amânat cu aproape o oră, tot din cauza nefuncţionării instalaţiei, arbitrul a fluierat finalul meciului. Scorul va fi stabilit de comisiile fotbalistice, regulamentele fiind însă clare: echipa organizatoare va pierde la scor de forfait.

Extrem de grav, problemele legate de iluminat au fost văzute încă de sâmbătă, la antrenamentul Politehnicii existând disfuncţionalităţi importante. Duminică, cu puţin timp înainte de începerea meciului, necazurile la “nocturnă” au reapărut, iar startul a fost amânat. După o oră în care au funcţionat becurile de pe doi sau trei din cei patru stâlpi, s-a reuşit stabilizarea ultimei variante. Cum regulamentul permite disputarea meciurilor când instalaţia funcţionează la 75% din capacitate, partida a pornit, cu menţiunea că la prima defecţiune va fi oprită definitiv. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 54, exact când mingea şutată de Onea şi deviată de Breeveld trecuse de Cojocaru şi se ducea în plasă. Lumina a reapărut după câteva minute, însă era prea târziu, arbitrul fluierând finalul partidei.

Până în momentul întreruperii, meciul a avut două aspecte total diferite.

Prima repriză a aparţinut, extrem de surprinzător, total oaspeţilor, deşi Viitorul, care s-a chinuit etapa trecută, cu FC Argeş, a venit fără 12 (!) jucători în Copou, majoritatea oameni de primă mână. Această situaţie l-a silit pe De la Barrera să-l titularizeze în premieră pe Dobrosavlevici, să-l trimită în atac pe mijlocaşul Ely şi să aibă o bancă de rezerve extrem de subţire. Deşi toată lumea se aştepta ca Poli să intre decisă în meci, pentru a întrerupe seria de trei eşecuri din ultima perioadă, ultimele două înfrângeri fiind la scor, doar startul a dat iluzia că meciul va curge conform aşteptărilor, Zajmovic (‘2) şi Platini (‘8) şutând în blocaj. A fost un simplu foc de paie… Inexplicabil, Iaşi a căzut imediat şi nu a fost în stare să tragă niciun şut în 45 de minute, nici măcar în afara porţii, gazdele mişcând statistica o singură dată, la capitolul cornere! Dobrogenii au profitat din plin de paloarea moldovenilor şi au dominat cu autoritate actul întâi. Constănţenii au marcat o dată, prin Dobrosavlevici, în minutul 20, cu capul, din colţul careului mic, la colţul lung, după o centrare din lateral dreapta, în diagonală, a lui Dussaut, şi a mai avut alte 4 şuturi (3 pe poartă) şi 4 cornere. Pauza a schimbat cursul meciului, Pancu reuşind să-şi trezească trupa. Onea l-a încercat pe Cojocaru de la 30 de metri în minutul 51, anunţând reuşita lui Zajmovic din acelaşi minut. Atacantul a înscris din colţul careului mic, lateral dreapta, după o pasă trimisă de Passaglia în urma unui corner “respins” de oaspeţi. Apoi, Poli a trecut într-o singură secundă de la extaz la agonie, golul de 2-1 fiind urmat în acelaşi moment de întreruperea luminii şi, implicit, de finalul partidei şi, aproape sigur, pierderea ei.

„Se vrea fotbal de primă ligă la Iaşi?”

^ Primarul Iaşului, Mihai Chirica, a sosit ieri la stadion după ce problemele au apărut. La final, Chirica a anunţat că astăzi va fi demarată o anchetă pentru a se stabili ce s-a întâmplat exact, edilul vorbind despre “incompetenţă”. ^ Preşedintele Politehnicii, Ciprian Paraschiv, a evitat să critice Primăria Iaşi, care administrează arena din Copou. Şeful executivului ieşean a tras însă un semnal de alarmă: “De ceva timp, tot trag semnale de alarmă legate de condiţiile pe care le are clubul emblematic al ieşenilor. Din suflet, am lăsat Federaţia pentru a mă întoarce acasă, tot cu sufletul a venit ca antrenor Daniel Pancu, cel mai important produs fotbalistic din istoria Iaşului, căpitanul nostru, Andrei Cristea, este cel mai mare fotbalist ieşean de după 1989. În ultimele luni s-au făcut mari eforturi, s-au redus mult din datoriile uriaşe pe care le-am găsit, sponsorii au început să vină, deşi contextul economic e groaznic. Avem însă nevoie de mai mult. Acum cred că e momentul ca această echipă frumoasă care se naşte şi care are un buget mai mic decât unele formaţii de Liga a II-a să fie sprijinită. Iaşul trebuie să ne spună dacă se vrea fotbal de Liga I şi un brand cu care să se mândrească în ţară şi în lume”. ^ Daniel Pancu: “E păcat de munca jucătorilor, mai ales că în repriza a doua începusem să fim noi. Vinovatul să plătească, jucătorii au lacrimi în ochi în vestiar! Ni s-a mai întâmplat la antrenamente să avem probleme cu nocturna, se spunea că se face pentru economii. Sunt multe aspecte sensibile la Iaşi. Financiare, organizatorice… Mi-e şi milă de preşedintele Cip Paraschiv, care m-a convins să vin aici. Am venit cu sufletul deschis, să formez o echipă, un club. Apoi, eu, care stau la 100 de metri de ieşirea din Iaşi, am crezut, în ultima perioadă, că pe indicatorul de la terminarea oraşului nu scrie Iaşi, ci Barcelona, Madrid sau Milano, la câte critici am primit după ultimele eşecuri. Ni se cere să-i batem pe toţi, dar noi avem cel mai mic buget din Liga I. Într-o reconstrucţie sunt suişuri şi coborâşuri”. ^ Preşedintele oaspeţilor, Gică Popescu, nu şi-a ascuns satisfacţia: “N-am întâlnit în viaţa mea o astfel de situaţie! Ţinând cont de cum am jucat, ne vine mănuşă situaţia!”. ^ Surpinzător, Pancu i-a stricat lui Andrei Cristea posibilitatea sărbătoririi speciale a meciului cu numărul 400 în Liga I. Căpitanul obişnuit al Politehnicii, care are 399 de meciuri în prima ligă, a fost ţinut aseară pe banca de rezerve, alături de Axinte, Cabral, Chacana, Acka, Assulin, A. Stan şi Mensah. ^ Stoperul belgian Manuel Angiulli, care a evoluat ultima dată la Virton, în liga a doua belgiană, a ajuns în Copou, după cum am anticipat. Dacă nu apare nimic neprevăzut, Angiulli va semna în această săptămână un contract cu Poli. ^ Juniorul Dan Alexandru Tălmaciu, împrumutat de la Dinamo, a debutat în Liga I, fiind folosit 40 de secunde pentru a dribla regula under 21. ^ Calcan a jucat în trecut la Viitorul, iar atacantul oaspeţilor, Luckassen, a evoluat în startul acestui an la Poli. ^ Decimaţi de accidentări şi îmbolnăviri de COVID-19, oaspeţii au avut doar şase rezerve.