Când se supără tunarii

joi, 05 ianuarie 2017, 02:43

Arsenal a egalat de la 0-3,  la Bournemouth

* Echipa Arsenal Londra a revenit de la 0-3 şi a remizat în deplasare, scor 3-3 (0-2), cu formaţia Bournemouth, într-un meci din etapa a XX-a a campionatului englez.  Gazdele au condus cu 3-0 prin golurile marcate de Daniels (’16), Wilson (’20) şi Fraser (’58) în timp ce “tunarii” au punctat prin Alexis Sanchez (’70), Lucas Perez (’75) şi Giroud (‘90^2). A fost pentru prima oară când Arsenal a revenit de la 0-3 într-un meci din Premier League. "A fost un test fizic şi mental. Ei au început mai bine, dar noi am arătat că suntem mai puternici din punct de vedere psihic. La 0-3 după 70 de minute reuşeşti să iei un punct, dar apoi vine frustrarea că nu am câştigat. Am vrut să câştigăm, dar sunt şi alte mari echipe care au lăsat puncte aici", a spus Wenger. Alte rezultate: Stoke City – Watford 2-0; Crystal Palace – Swansea 1-2.
* Formaţia Valencia, rămasă fără antrenor după demisia lui Cesare Prandelli, a fost învinsă, scor, 1-4, pe teren propriu de Celta Vigo, în prima manşă a optimilor Cupei Spaniei, Celta conducea Valencia cu 3-0 încă din minutul 19, prin golurile marcate de Aspas, Bongonba şi Wass. în partea a doua Parejo a marcat din penalty pentru Valencia, iar Guidetti a dus scorul la 4-1 pentru Vigo. Eibar a învins, tot în deplasare, Osasuna Pamplona cu  3-0, prin golurile marcate de Nano, Bebe şi Adrian. Într- altă partidă,  echipa Deportivo La Coruña, fără atacantul Florin Andone, a terminat la egalitate,pe teren propriu, scor 2-2 (0-2), cu formaţia Deportivo Alaves. Golurile gazdelor au fost marcate de Bruno Gama (’73) şi Joselu (’90^3), iar pentru oaspeţi au înscris Santos (‘3) şi Edgar Mendez (’45^2, penalty. În fine, Atletico Madrid a învins în deplasare pe Las Palmas, cu 2-0 prin reuşitele lui Koke şi Griezmann. Partidele retur sunt programate la 10, 11 şi 12 ianuarie.