Eşec în Maramureş la debut

luni, 04 septembrie 2017, 01:43

Minaur Baia Mare – Politehnica Iaşi 32-29 (18-18), în prima etapă a Ligii Naţionale de handbal masculin

Politehnica Iaşi a pierdut primul meci disputat în sezonul 2017-2018 al eşalonului de elită al handbalului românesc. În duelul nou-promovatelor, Minaur s-a impus în faţa ieşenilor cu scorul de 32-29, după ce la pauză rezultatul a fost egal, 18-18. Oaspeţii au controlat prima repriză în majoritatea timpului, gazdele nereuşind să treacă la conducere între minutele 6 şi 26. Echilibrul s-a menţinut până în minutul 39, când scorul a fost egal, 22-22. O serie de cinci goluri consecutive ale maramureşenilor marcate până în minutul 46 avea să fie decisivă. Poli a revenit, a strâns la 29-27 în minutul 50, însă nu a mai avut forţa de a egala până la final. Golurile formaţiei pregătite de Florin Spiridon au fost marcate de Niţu (6), Bulov (5), Carali (4), Vancea (4), Chirilă (4), Cr. Bursuc (3), Săulescu (2), Ciobanu (1). Tehnicianul, care a oferit amănuntele despre meci, a concluzionat: “Cu mai multă concentrare pe final şi cu un dram de şansă, ne puteam impune. Avantajul terenului propriu şi lipsa de experienţă a unor jucători ai noştri s-a simţit. Nu ne-am mişcat deloc rău, ceea ce ne dă speranţe pentru viitor”. În etapa viitoare, Poli va juca acasă în compania Dunării Călăraşi.