N

luni, 19 mai 2014, 01:50

\N

CSM Paşcani – Ştiinţa Miroslava 2-2 (2-2), în Liga a III-a de fotbal

Ieşite din calculele promovării, echipele din judeţul Iaşi care activează în Liga a III-a, CSM Paşcani şi Ştiinţa Miroslava, s-au întâlnit în etapa a VI-a a play-off-ului într-un derby al orgoliilor. Gazdele au început bine partida, golurile lui Maftei (min. 7) şi Nemţanu (min. 10) dând iluzia că păşcănenii se vor impune lejer. Întreruperea de aproximativ zece minute stabilită de arbitri în minutul 25, din cauza unei furtuni, a trezit-o pe Ştiinţa, care a egalat pe finalul primului act, prin Petrea, care a punctat în minutele 40 şi 42. Cum repriza secundă nu a mai adus nimic pe tabela de marcaj, scorul final a rămas cel stabilit la pauză, 2-2. În celelalte meciuri ale rundei în play-off-ul Seriei I a eşalonului trei FCM Dorohoi s-a impus la Târgu Neamţ, 1-0 în faţa Cetăţii, iar CSM Roman a trecut cu 3-0, în deplasare, de Bucovina Pojorâta. Lupta pentru promovare se dă între echipele din Roman (29 de puncte) şi Dorohoi (28 de puncte), ultima treaptă a podiumului fiind ocupată de Cetatea, care are 21 de puncte. Miroslava e pe locul IV, cu 20 de puncte, iar Paşcaniul pe V, cu 19 puncte, şase mai multe decât Bucovina.