Sfârşit de sezon pe locul VIII

joi, 28 aprilie 2016, 01:43

CSM Lugoj – Penicilina Iaşi 3-0 (23, 15, 21) în ultima partidă a ieşencelor în Divizia A1 de volei feminin

Obişnuit, se poate dori echipei feminine de volei Penicilina Iaşi ca antrenorul Dan Gavril sau alt tehnician să le înveţe pe fetele astea că jocul de volei în deplasare durează mai mult de un singur set sau, hai să zicem, un set şi jumătate. La Lugoj, jucătoarele Penicilinei au fost la înălţime trei sferturi de set, încât te mirai dacă echipa care a făcut instrucţie cu lugojencele sâmbătă, în Sala Polivalentă, este aceea din seturile doi şi trei de la Lugoj. Echipa pregătită de Dan Gavril şi Tatiana Popa a început excelent meciul decisiv din Banat, a condus cu 6-2, 16-11 şi 18-12, iar de la 16-21  lugojencele au făcut şapte puncte consecutive. Penicilina a mai amânat puţin deznodământul, gazdele adjudecându-şi setul la primul setball. Ca de obicei, atunci când pierde o bătălie aproape câştigată, echipa ieşeană s-a tăiat în următoarele două episoade. Echipa ieşeană a adus aminte de… CSM Lugoj în primul set al partidei de sâmbătă, care ieri a condus cu 13-4 şi chiar 20-6 (!) în actul doi. În setul al treilea, Penicilina şi-a mai revenit în partea a doua, ba chiar a condus cu 18-17, însă alte patru puncte consecutive ale bănăţencelor, au pus cruce veleităţilor din Moldovan. Formula de bază a Penicilinei a fost cea obişnuită: Katarina Jovanovic, Mihaela Stângă, Melinda Şipoş, Jelena Cvijovic, Marina Kovaceva, Andra Streşină, Maria Graboveţcaia (libero).
În concluzie, o clasare pe locul VIII a Penicilinei, corectă faţă de ansamblul evoluţiilor de până acum. Iar dacă acest loc a fost sub obiectivul prescris de conducerea clubului, explicaţia este banală: obiectivul a fost umflat