Meci de tenis intre copii de VIP incheiat cu injuraturi intre tati

Subtitlu

miercuri, 16 iunie 2010, 22:26
Ilie Foia, pe vremea cind era director al Transmixt

Scandal public jenant intre doi oameni de afaceri din Iasi din cauza unui meci de tenis intre copii. Ilie Foia, care detine printre altele terasa Corso si marca de bere "7 Coline", s-a certat la cutite cu Florin Cretu, unul dintre actionarii Grupului Artera, nelipsind mult pina la o incaierare fizica.

Motivul: finala cupei Kober la Tenis, diputata intre copiii celor doi, Teodor si Cezar. Cei doi copii si-au vazut de joc pina in momentul in care, pe margine, parintii lor au facut un urit spectacol.

"Tata, tata, nu mai tipa si lasa-ma sa joc!"

Ilie Foia si Florin Cretu s-au luat la cearta, fiecare incercind sa se impuna sonor in fata celuilalt. Scandalul intre cei doi a fost atit de mare, incit Ilie Foia si-a scos copilul de pe terenul de tenis in setul doi, cind finala era pe muchie de cutit. "Arbitrul a fost de vina, ca nu a tinut meciul in mina, dar si eu am fost fraier ca am cazut in capcana provocarilor la scandal. Copilul meu nu mai putea continua meciul, chiar a inceput sa plinga pentru ca, de fiecare data cind se afla la serviciu, cei care erau cu adversarul faceau galagie. Ori, eu stiu ca la un meci de tenis trebuie sa fie liniste deplina. El tot striga catre mine, iar eu ii spuneam sa ma lase in pace, sa-si vada de treaba. Pina la urma mi-am retras fiul de pe teren, pentru ca era clar ca nu mai putea continua sub o asemenea presiune. Era un meci de tenis intre doi copii, nu trebuia sa se intimple asta. Imi pare rau pentru ce s-a intimplat, dar de acum inainte nu vom mai participa la turnee la care participa si domnul Cretu. Voi cauta alte turnee", a spus ieri Ilie Foia.

Copilului lui Foia i-au dat lacrimile, potrivit presei locale din Neamt care a relatat ieri pe larg incidentul. "Tata, tata, nu mai tipa si lasa-ma sa joc. Te rog frumos tata, vreau sa joc", ar fi strigat pustiul, potrivit Monitorului de Neamt.

Florin Cretu a confirmat si el incidentul petrecut in urma cu doua zile. "As vrea sa ma abtin de la comentarii. Intre noi este un istoric mai vechi. E pacat ca s-a terminat asa meciul dintre cei doi copii, dar, daca mai stateam pe-acolo, poate ma trezeam si cu o bita de baseball in cap. Chiar daca noi ne-am certat, meciul trebuia sa continue. Ei sint prieteni, au fost colegi la club, copiii nu au nici o vina pentru ce s-a intimplat. Ma bucuram mai mult daca fiul meu juca finala pina la capat, chiar daca pierdea. Asa, o victorie prin abandon nu ma incinta".

Finala cupei Kober la baieti disputata in urma cu doua zile la Piatra Neamt s-a incheiat cu victoria lui Cezar Cretu, dupa abandonul lui Teodor Foia, retras de pe teren de tatal sau. In acel moment, potrivit cotidianului Monitorul de Neamt, Cezar Cretu avea cistigat primul set cu 7-6, si era condus de Teodor Foia in setul secund cu 6-5 la game-uri.