duminică, 19 august 2001, 23:00

Stadion "Moldova": timp frumos, teren excelent, spectatori 1.500.
Au inscris: Dinu (min.35) si Mitruc (min.54).
Cartonase galbene: Cozma (min.25), Tapu (min.31), Bratosin (min.60), Grosu (min.71).
Laminorul Roman: Caragata, Beceru, Soimaru (min.46 – Susanu), Ghidarcea, Dinu, Cozma, Gheorghiu (min.56 – Andries), Mitruc, Barbinta, Zaharia, Tapu (min. 75 – Cimpeanu). Antrenor principal – Ioan Radu. Antrenor secund – Aurel Balan.
Dacia Unirea Braila: Mirica, Radulescu (min.66 – Grosu), Ivan, Braguta, Stanciu, Bratosin (min.62 – Bogos), Samoila, Banarica, Stoian, Balta (min.73 – Mocanu), Niculita. Antrenor – Mihai Ciobanu.
Arbitru – Gabriel Moceanu (Cimpia Turzii).
Asistenti: Dragos Iliescu si Florin Burzarnescu, ambii din Craiova.
Observator FRF – Ilie Cot (Ploiesti).
1-0, min. 35: Dinu executa excelant o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, lateral stinga, trimitind balonul direct in vinclu.
2-0, min.54: Mitruc suteaza imparabil, din marginea careului de 16 metri, trimitind balonul sub transversala portii lui Mirica.
Simbata, Laminorul Roman a debutat cu dreptul pe teren propriu in aceasta editie de campionat, invingind cu scorul de 2-0 nou promovata Dacia Unirea Braila, in cadrul celei de-a doua etape a diviziei B de fotbal, seria I.
Dupa un inceput in forta a echipei oaspete – cind, in minutul 3, sutul lui Stoian, din afara careului, a trecut peste poarta romascana – tevarii au preluat controlul jocului, insa ocaziile lui Cozma sau Beceru nu au reusit sa puna prea mult in pericol poarta lui Mirica. Dupa cele doua ocazii ale romascanilor, echipa braileana a inchis foarte bine toate culoarele, iar marcajul foarte strins practicat de oaspeti, combinat cu dese iesiri pe contraatac, au facut ca jocul din prima repriza sa fie unul foarte echilibrat, cu ocazii la ambele porti. Din fericire pentru cei aproximativ 1.500 de suporteri prezenti in tribunele stadionului Moldova, in minutul 35, capitanul tevarilor, Gabriel Dinu, a deschis scorul, in urma unei executii de exceptie. Dupa inscrierea acestui prim gol, ambele combatante au preferat sa astepte linistite pauza meciului, in speranta ca, in cea de-a doua parte a jocului, lucrurile vor lua o alta intorsatura.
In cel de-al doilea mitan, romascanii au intrat in teren mult mai motivati, lucru care demonstreaza, inca o data, ca zicala «pauza este un sfetnic bun» este indreptatita. In a doua repriza, romascanii au apasat pe acceleratie la maxim, au preluat total controlul jocului, lucru care i-a facut pe braileni sa nu treaca prea des de jumatatea terenului. Dupa patrunderea lui Gheorghiu, in minutul 51 – cind sutul acestuia, din marginea careului de 16 metri, a trecut peste poarta adversa – trei minute mai tirziu romascanii se distanteaza pe tabela de marcaj, prin golul reusit de Mitruc, acesta perforind plasa portii adverse cu o ghiulea trimisa din marginea careului de 16 metri. Chiar daca au condus cu 2-0, romascanii nu au redus din ritm. Beceru si Dinu nu au reusit sa fructifice doua mari ocazii de gol, ocazii ce ar fi putut incheia jocul cu mult inainte de expirarea timpului regulamentar de joc. In ultimele zece minute ale intilnirii, nemaiavind ce pierde, oaspetii au iesit la atac, insa defensiva romascana a fost la post, respingind toate incercarile atacantilor braileni de patrundere spre buturile portii lui Caragata.
Declaratii dupa meci
Mihai Ciobanu, antrenor la Dacia Unirea Braila: "Consider ca rezultatul de astazi corespunde cu jocul care s-a vazut pe teren. Noi avem o echipa tinara, care nu are experienta, in special in jocurile din deplasare. In compartimentul ofensiv nu ne-am descurcat prea bine, lucru care a facut ca Laminorul sa obtina victoria in partida de astazi. Am jucat fara trei jucatori de baza, iar acest lucru si-a spus cuvintul".
Ioan Radu, antrenor la Laminorul Roman: "Pot sa spun ca sint multumit de scor, dar sint nemultumit de jocul echipei. O parte dintre fotbalistii nostri – ma refer la cei mai experimentati, care formeaza lotul de baza – au jucat cu totul si cu totul dezinteresati. Se gindesc aiurea, numai la fotbal nu! Ceilalti jucatori, ma refer la cei mai tineri, care nu au prea multe jocuri in aceasta echipa, nu se straduiesc mai mult, pentru ca nu inteleg ca este sansa lor de a se evidentia. Nu vor sa joace si au o atitudine delasatoare! Speram ca, la jocurile viitoare, sa nu ne mai confruntam cu astfel de probleme si sa putem sa ne facem treaba asa cum trebuie!". (Bogdan GOTCA)