Stadion Foresta: vreme rece, teren greu, spectatori 1.000.
Cartonase galbene: Beceru (min.11), Beldiman (min.13), Cozma (min.42), Pacurar (min.44), Cozma Lucian (min.83).
Foresta Falticeni: Dragomir, Cojocaru, Sava, Vlad, Beldiman, Turliuc, Diman, Schiopu, Pacurar (min.72 Ignatescu), Andries, Cozma (min.42 Gherine). Antrenor – Paul Buburuz.
Laminorul Roman: Tufisi, Beceru, Ghinea, Ghidarcea, Filip, Soimaru, Cozma, Mitruc, Cornateanu, Andries (min.65 Barbinta), Tapu. Antrenor – Leonida Nedelcu.
Arbitru – Marcel Lica (Constanta)
Asistenti: Sorin Meghesan (Tirnaveni), Laszlo Szanto (Tirgu Mures).
Observator FRF – Iosif Ghergheli (Baia Mare)
0-1, min. 82: Mitruc primeste un balon in centrul careului si suteaza slab, fentindu-l pe portarul Dragomir.
Simbata, Laminorul Roman a obtinut o prestigioasa victorie in deplasare, la Foresta Falticeni, victorie care le da noi sperante romascanilor de a scapa de retrogradare. Partida, ce s-a anuntat una foarte dificila pentru elevii lui Leonida Nedelcu, a fost una pe viata si pe moarte, avind in vedere faptul ca si fotbalistii de la Foresta nu stateau prea bine in clasamentul adevarului, ei situindu-se in acest moment la -6 .
Inceputul meciului a apartinut echipei gazde, care a incercat sa impinga jocul cit mai mult spre buturile portii lui Tufisi. Tevarii s-au aparat exemplar, demonstrind ca venirea la echipa, pe post de antrenor principal, a lui Leonida Nedelcu, a schimbat cu mult jocul echipei. Romascanii au dovedit ca, atunci cind se vrea, se si poate. Presingul efectuat de catre tevari si-a dovedit eficacitatea, gazdele reusind sa combine foarte greu in preajma careului romascan. Prima faza notabila a jocului s-a consumat in minutul 14, cind Filip a reusit o patrundere pe partea dreapta, el fiind blocat de catre Dragomir, exact in momentul sutului. Chiar daca, per total, prima repriza a intilnirii a fost dominata de catre gazde, acestea nu au reusit sa puna intr-un real pericol poarta lui Tufisi.
In cel de-al doilea mitan, dupa ce au vazut ca Foresta nu mai este ce a fost cindva, tevarii au preluat friiele jocului si au iesit mai curajos in atac, fara a neglija, insa, compartimentul defensiv. In minutul 70, Tapu a reusit sa scape pe partea dreapta, dupa ce a primit o diagonala de pe partea opusa, insa el a fost blocat foarte bine de catre acelasi portar Dragomir. Cu doar 8 minute inainte de fluierul de final al intilnirii, elevii lui Leonida Nedelcu au deschis tabela de marcaj, prin reusita lui Mitruc, al carui sut inselator, din centrul careului, l-a prins pe picior gresit pe portarul Dragomir. Golul inscris de catre tevari a turnat plumb in ghetele "padurarilor", acestia nereusind sa revina pe tabela de marcaj. In plus, in minutul 86, in urma unei lovituri libere de la aproximativ 22 de metri, lateral dreapta, tevarii trec pe linga 0-2, insa sutul lui Cornateanu trece cu putin peste transversala portii adverse.
Victoria obtinuta de Laminorul la Foresta Falticeni este una extrem de valoroasa pentru tevari, in lupta lor pentru evitarea retrogradarii. In acest moment, romascanii au coborit la minus 8 la adevar. Chiar daca a inceput cu dreptul pe banca tehnica a tevarilor, Leonida Nedelcu are in continuare o sarcina foarte grea. Laminorul mai are de sustinut citeva jocuri extrem de grele, in compania unor echipe redutabile ale Seriei I. Cu toate acestea, venirea la echipa a noului antrenor s-a dovedit a fi una de bun augur, tevarii dind semne de revenire, dupa un inceput de retur catastrofal. (Bogdan GOTCA)