Stadion FC Onesti: vreme inchisa, teren excelent, spectatori – 1000.
Au inscris: Mircea Ilie (min.54 si 74), Agache (min.90) si Alexescu (autogol min.79).
Cartonase galbene: Gheorghiu (min.39), Dragomirescu (min.82), Dinu (min.86).
FC Onesti: Lulelaru, Alexescu, Iluca, Sitaru (min.76 – Iriza), Mircea Ilie, Agache, Mosteanu, Suditu, Ardeleanu, Gantz (min.74 – Bindar), Dragomirescu. Antrenor – Toader Stet.
Laminorul Roman: Manea (min.54- Branet), Gheorghiu, Ghinea, Ghidarcea, Dinu, Andries, Susanu, Mitruc (min.60 – Beceru), Cimpeanu, Zaharia, Tapu (min.46 – Serban). Antrenor – Ioan Radu.
Arbitru: Augustus Constantin (Rimnicu-Vilcea).
Asistenti: Augustin Damian (Blaj) si Danut Sopa (Sibiu).
Observator FRF – Adnrei Gabriel (Bucuresti).
1-0, min.54: Mircea Ilie patrunde pe partea dreapta si suteaza sec, de la 7 metri, in coltul scurt al portii lui Manea.
2-0, min 75: Bindar profita de neatentia lui Ghidarcea, patrunde pe partea stinga, centreaza pina la Mircea Ilie, care inscrie in poarta goala, de la 10 metri.
2-1, min. 79: in urma unui corner de pe partea stinga Alexescu trimite balonul cu genunchiul de la 8 metri, in proprie poarta.
3-1, min. 90: Agache suteaza sec, de la 14 metri in stinga lui Branet.
Simbata, Laminorul Roman nu a reusit sa repete figura din turul campionatului, cind a invins pe teren propriu pe FC Onesti cu scorul de 3-0. Lipsiti de o parte dintre jucatorii de baza, romascanii au abordat meciul de la Onesti cu un aer de vacanta, stiut fiind faptul ca romascanii nu mai au nici o problema in clasament. Datorita accidenntarilor care au decimat lotul de baza, profesorul Ioan Radu a fost nevoit sa trimita in teren o parte dintre fotbalistii care au evoluat mai putin in aceasta editie de campionat, cum ar fi portarul Manea sau jucatorii de cimp Gheorghiu, Cimpeanu, sau Serban. Chiar daca o parte dintre jucatorii romascani au avut ocazia sa se afirme, la fe ca in ultimele jocuri ale echipei, acestia nu au reusit sa iasa in evidenta, apatia evolutiilor acestora punind mari semne de intrebare in ceea ce priveste evolutia laminoristilor in campionatul viitor.
Prima parte a jocului de simbata a fost lipsita de ocazii clare de gol, de partea ambelor echipe, jucatori preferind sa plimbe balonul mai mult la mijlocul terenului, cu exceptia fazei din minutul 26, cind Sotaru a trimis balonul, la de 14 metri, in bara portii romascane.
In cel de-al doilea mitan, gazdele au venit mult mai motivate de la vestiare. In minutul 54, Mircea Ilie a reusit sa deschida scorul, gratie nesigurantei apararii romascane si a portarului Manea. Chiar daca nu s-au dovedit a fi o echipa stapina pe joc, onestenii s-au distantat pe tabela de marcaj in minutul 75, cind acelasi Mircea Ilie a ridicat scorul de 2-0, "gratie" unei gafe a lui Ghidarcea, care a pierdut un balon in preajma propriului careu. Cu aproximativ 10 minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, romascanii reusesc sa micsoreze diferenta de pe tabela de marcaj cu ajutorul considerabil al lui Alexescu, care a introdus balonul in propria poarta. In ultimul minut de joc, gazdele sttabilesc scorul final, in urma unui contraatac, cind Agache reuseste sa-l invinga pe portarul Branet cu un sut din centrul careului, inchizind tabela de marcaj.