Adrian – culturistul minune

marți, 23 aprilie 2002, 23:00

Culturistii Adrian Radoi, de la CSM si Cristian Botusanu, de la CFR, sint singurii iesenii care vor reprezenta Romania la Jocurile Balcanice de culturism, ce vor avea loc la Bistrita Nasaud, in perioada 11-12 mai. Cei doi ieseni au cistigat acest drept la "nationalele" de culturism si fitness juniori, ce s-au disputat in perioada 20-21 aprilie la Bucuresti, unde au fost desemnati campioni nationali. Adrian Radoi (CSM Iasi), pregatit de Gheorghe Hreapca si Felicia Purice, s-a impus in cadrul categoriei 65 kg la juniori mari, in timp ce Cristian Botusanu, de la CFR Iasi, elev al antrenorului Florin Vezeteu, a cistigat concursul la categoria 70 kg. Pe ansamblu, performantele celor doua cluburi iesene au rivalizat cu cele obtinute de grupari sportive cu traditie in culturism din tara, precum Farul Constanta, CSS 5 Redis Buftea, ori ANEFS Bucuresti. Seria succeselor culturistilor de la CSM Iasi a fost deschisa de Ramona Andreea Vladimir-Girnet, de doar 15 ani, clasata pe locul secund la cat. 52 kg, junioare mici. Un alt titlu de vicecampioana nationala a fost cucerit de Ludmila Borozan la junioare mari (cat. 52 kg), eleva Liceului "Constantin Brincusi" din Iasi fiind, de loc, din Republica Moldova. Mult mai cunoscuta Oana Teaca, vicecampioana nationala la haltere, a cucerit argintul la culturism la junioare mari (cat +57 kg), aceasta avind dubla legitimare, atit la CSM, cit si la CFR Iasi. La baieti, Adrian Radoi, vicecampion in 2001, s-a impus de o maniera categorica la actualele nationale, fiind desemnat cistigator de toti cei sase arbitri principali. Semn al perseverentei in culturism, ieseanul Neculai Manole s-a clasat pe locul V la categoria "masters" peste 50 de ani.
Si rezultatele ceferistilor ieseni au fost la fel de remarcabile. Astfel, la juniori mici, Andrei Tudose (cat. 70 kg) s-a clasat pe locul IV, la fel ca si Cristian Tcaciuc la cat. 75 kg. Petru Ciorba, multiplu campion national, aflat in pregatire pentru Campionatele Europene de la Minsk (15-20 mai), a facut legea la "masters" (peste 40 de ani), intrind in posesia medaliei de aur la cat. 107 kg. La categoria 70 kg, alaturi de campionul Cristian Botusanu, pe cea de-a treia treapta a podiumului a urcat Cristian Geana, tot de la CFR Iasi. In fine, un loc trei a cucerit si Ionel Marcu, in cadrul cat. 80 kg. La finale au participat 140 de sportivi de la 40 de cluburi din tara, prezenta culturistilor de la CSM Iasi fiind posibila prin grija clubului, care a achitat taxa de participare, dar si cu ajutorul sponsorilor, la acest capitol punctind Catalin Ciupilan, din Husi si Nelu Anea, de la SC Montana. Grosul l-a suportat, insa, antrenoarea Felicia Purice, care a cheltuit peste 9 milioane de lei pentru ca elevele sale sa participe in conditii cit mai bune la aceste finale. Demersurile au fost incununate de succes, Adrian Radoi, singurul reprezentat al CSM pentru Campionatele Balcanice, fiind remarcat de catre Cristian Bocsa, inspector in cadrul MTS, care i-a promis ieseanului o sponsorizare de 5 milioane lei din partea ministerului pe care-l reprezinta. (Leonard CANANAU)