Au rezistat doar jumatate de ora

duminică, 22 octombrie 2000, 23:00

Cum este imposibil de simulat o furtuna intr-un pahar de apa, tot asa de dificil ar fi fost ca rugbistii ieseni sa produca surpriza in primul meci din play-off si sa invinga Steaua chiar in Ghencea. Dar pentru ca minunile tocmai de asta sint incredibile, Poli-Agro Romtelecom a tinut in sah campioana timp de aproape jumatate de ora, perioada in care tabela a ramas imaculata. Mai mult, iesenii puteau pleca la vestiar dupa 40 de minute de joc cu fruntea sus daca ar fi tratat cu mai multa atentie faza din min.27, atunci cind militarii au reusit primul eseu, la care s-a adaugat zestrea celor 2 puncte aduse de transformare. Astfel ca, la sfirsitul primei reprize, contrar cursului jocului, scorul a fost favorabil gazdelor, ce au intrat la vestiar cu un nesperat avantaj de zece puncte. Pacat, pentru ca prima repriza a apartinut in totalitate iesenilor, ce si-au masat adversarul in terenul advers. Dar elevii lui Verives si Iftenie nu au avut convingerea ca pot culca balonul dincolo de butul advers, desi s-au aflat aproape in permanenta la citiva metri de eseu. "Cu doar doi titulari in linia de treisferturi, restul fiind absenti, ori mai grav in teren in ciuda problemelor medicale pe care le acuza, iesenii au cedat initiativa in repriza secunda", rezuma Victor Codreanu istoria unei partide pe care iesenii, in ciuda faimei adversarului, o puteau incheia la un scor mult mai strins. Stelistii, bine condusi in teren de Ezaru (alaturi de Brezoianu fost jucator la Poli-Nena in returul sezonului trecut), au "muscat" de cite ori au avut prilejul, insa nu au fost cu nimic superiori iesenilor, care, cel putin la capitolul gramada, au fost peste adversari. In mod logic, la numeroasele sarje ale gazdelor, fructificate pe tabela de marcaj, iesenii au raspuns pe contraatac, in urma carora au reusit doua eseuri prin Mocanu si Erhan. "Am dovedit ca sintem una dintre echipele valoroase ale Ligii Nationale. Pe fondul arbitrajului bun al bucuresteanului Nicolae Sisu, am jucat de la egal la egal cu un adversar mai bine cotat. Asteptam o a doua repriza mult mai buna a iesenilor, tinind cont de faptul ca elevii lui Verives se incalzesc mai greu. De data asta iesenii au jucat mai bine prima repriza, revirimentul din partea secunda a jocului nemaiavind loc. Inaintarea si-a facut datoria, apreciabila fiind evolutia lui Toni Moraru. Departe de asteptari a fost Saramet, folosit aripa in acest meci. Cu Dinamo va fi altceva, baietii fiind pregatiti sa faca un joc deosebit", a precizat Doru Vitcu – presedinte executiv al clubului Poli-Agro Romtelecom. Duminica, pentru rugbistii ieseni urmeaza un joc la fel de dificil, oaspete fiind Dinamo Bucuresti. Cu aceasta ocazie, pentru prima oara pe stadionul Nena poate fi urmarit un cuplaj sportiv mixt, dupa meciul de rugby urmind unul de fotbal, in care gazde sint cei de la Unirea 2000. Celelalte rezultate din play-off: Dinamo – Rulmentul Birlad 77-8; Farul Constanta – CSM Sibiu 20-15; Remin Baia Mare – U. Cluj 17-18. (Leonard CANANAU)