Penicilina: RUXANDOIU, Dochia, Androhovici, DULCIANU, FORMAGIU, T. Popa.
RATB: Enea, Fl. Bratu, Vepric, Drilea, Stefanescu, Maerut. Au mai jucat Iordache, C. Bratu, HINCU, Gagione, Sapatoru.
Arbitri: C. Sovaiala (Ploiesti), E. Iacob (Brasov).
Puncte din serviciu: 4-0. Servicii gresite: 2-0.
Ceea ce in urma cu doi ani era un derby al primei divizii de volei feminin, confruntarea dintre Penicilina si RATB, s-a transformat ieri intr-un simplu joc de-a soarele si pisica, in care gazdele au fortat doar atit cit a fost nevoie pentru a-si asigura o victorie lejera. Iesencele au dominat disputa intr-un mod mai mult decit vizibil si si-au permis in unele momente, cind scorul de pe tabela de marcaj pe permitea, unele momente de virtuozitate. Mihaela Formagiu a fost necrutatoare la fileu (a ratat o singura minge tot meciul!), Cezara Ruxandoiu a blocat mereu eficient si a reusit multe atacuri "scurte", demonstrind ca este in revenire de forma, iar restul echipei le-a secondat cu brio pe cele doua vedete. De cealalta parte, bucurestencele s-au resemnat dupa primele mingi cu rolul de out-sidere, singura lor grija si a antrenorului Stefan Mihaila fiind aceea de a limita proportiile scorului.
In primul set am asistat la citeva puncte echilibrate, dupa care, bazindu-se pe blocajele foarte sigure, iesencele s-au distantat incet, la 6-3, 10-5 si 12-6. RATB a gresit to mai mult, in special la preluare si constructie, parind incapabila de a opune o rezitenta adevarata echipei gazde, asa ca s-a ajuns la 19-10 si 23-11 si setul s-a incheiat in numai 13 minute. Cea de-a doua parte a meciului a durat cu -patru minute mai mult, pentru simplu fapt ca Penicilina s-a relaxat prematur si a permis oaspetelor sa conduca cu 3-1 si 5-3. A fost nevoie de citeva servicii bune ale Laurei Dulceanu pentru ca elevele lui Nicu Roibescu si Aurelia Ichim sa revina la timona jocului si sa conduca cu 9-5. Chiar daca antrenorul bucurestencelor le rotea pe acestea in teren de nu mai stiau nici ele bine unde si ce joaca, RATB n-a reusit decit sa se mentina in plasa echipei noastre, fara a ameninta serios cistigarea setului. De la 21-14 s-a ajuns la un moment dat la 21-18, moment in care Roibescu a cerut time-out si totul s-a rezolvat repede, afacerea incheindu-se la 25-21, dupa citeva atacuri ucigase ale Mihaelei Formagiu. Penicilina n-a avut nevoie sa faca schimbari, evoluind cu acelasi sextet din primul pina in ultimul minut de joc, iar omogenitatea a fost unul din atuurile sale in acest meci. Lucru care s-a vazut si in setul al treilea, simplu galop de sanatate pentru Ruxandoiu si colegele sale. RATB, care a ramas doar cu liberoul Florentina Bratu dintre titularele ce cistigau acum trei ani titlul de campioana, a condus cu 2-0, dar apoi, lipsita de serviciile unei ridicatoare de valoare, a cedat de finitiv. Singura jucatoare care s-a remarcat din echipa oaspete a fost longilina Corina Bratu, pentru simplul motiv ca avea cercel in nas… In aceste conditii Penicilina nu putea decit sa cistige la pas, lucru pe care l-a si facut, adjudecindu-si ultimul set in numai 14 minute de joc. O istorie simpla, dar care a avut prea putine personaje si prea multe figurante in echipa oaspete. (Ion TEODOR)