Derby cu apa chioara

duminică, 16 septembrie 2007, 21:22

Steaua – Rapid 0-0. Derbiul bucurestean a fost un meci crincen in prima repriza, cu multe intreruperi, dominat teritorial de Steaua, care a avut si raportul ocaziilor favorabil: Dica si Nicolita, vizavi de Cesinha. Dupa pauza, a venit si spectacolul, dar ocaziile au fost tot putine, datorita bunei organizari a ambelor defensive. Daca Rapid a dominat inceputul de repriza, Steaua a fost mai incisiva pe final, cind Hagi a fortat prin introducerea lui Surdu si Iacob.

Manevra n-a fost incununata cu succes, cu n-a fost nici cea a lui Cristiano Bergodi, care a mizat pe Buga, in ultimele zece minute.

Gloria Buzau – Unirea Urziceni 0-0. Fotbal cu lingurita si doi portari in zi mare: Minca si Stelea. Tudose (Buzau) a fost eliminat in min. 90.

Otelul Galati – Dacia Mioveni 3-1 (3-0). Jula (’15, ’32 – penalty), Szekely (’29) / Vrajitoarea (’65). Galatenii au aratat doar in prima repriza pofta de joc pe care o demonstrau altadata pe teren propriu. Totusi, lovitura de pedeapsa din min. 32, a fost foarte usor acordata.

"U" Cluj – Gloria Bistrita 2-2 (2-0). Park (’10), N. Jovanovic (’30) / Coroian (’55 – penalty, 90^1). O repriza excelenta a gazdelor, urmata de o a doua in care bistritenii s-au trezit, parca, datorita acuzatiilor de non-combat care se auzeau pe ici pe colo. Dupa golul egalizator marcat de Coroian, doi jucatori clujeni (Bolohan si Gigel Coman, primul de pe banca de rezerve ) l-au insultat pe asistentul Octavian Sovre si au primit cartonase rosii.

Universitatea Craiova – UTA 0-1 (0-0). Prepelita (’51 – autogol). O evolutie lamentabila a oltenilor si un rezultat pe masura. Finantatorul Adrian Mititelu a criticat vehement pregatirea de vara facuta de fostul antrenor Florin Cioroianu, uitind ca l-a ridicat, altadata, in slavi.

Poli Timisoara – FC Vaslui 2-1 (2-1). Rusic (’22, ’36) / Ljubinkovic (’28 – penalty). Calitatea meciului si atmosfera de pe stadion au fost umbrite de prestatia slaba a arbitrului Sorin Corpodean, care a acordat un penalty inexistent vasluienilor. Patronul gazdelor, Marian Iancu, nu a fost prezent la meci, fiind in conflict cu autoritatile locale.

Farul Constanta – CFR Cluj 0-2 (0-1). Fabbiani (’34, ’53). Gonite de foamea de puncte, gazdele au inceput foarte bine partida, dar echipa ardeleana a fost mai stapina pe sine si a cistigat prin doua executii senzationale ale argentinianului Christian Fabbiani, una care aduce aminte de Dica si alta… de van Basten.

Ceahlaul Piatra-Neamt – Pandurii Tirgu-Jiu 2-1 (1-1). Forminte (’38), Frunza (’49) / L. Mihai (’15). Desi condusi inca din min. 15, nemtenii au reusit sa revina repede si sa puna stapinire pe joc, invingind un adversar incomod.

Golgeteri: Gheorghe Bucur (Poli Timisoara) – 8; Marko Ljubinkovic (Vaslui) – 7, Ionel Danciulescu (Dinamo) – 5.

Etapa viitoare (21-23 septembrie): Pandurii Tirgu-Jiu – Farul Constanta (vineri), Unirea Urziceni – Ceahlaul Piatra-Neamt, UTA – Steaua, Gloria Bistrita – Otelul Galati, Dacia Mioveni – Poli Timisoara (simbata), FC Vaslui – Universitatea Craiova, Rapid – Gloria Buzau, CFR Cluj – Politehnica Iasi, Dinamo – "U" Cluj (duminica).

1. CFR    7    5    2    0     12-5    17 (^8)

2. Rapid    7    4    3    0     13-7    15 (^6)

3. Vaslui    7    4    2    1     14-8    14 (^5)

4. Urziceni    7    4    2    1     13-8    14 (^2)

5. Timis.    7    4    2    1     15-12    14 (^2)

6. Bistrita    7    3    3    1     10-9    12 (^3)

7. Steaua    6    3    2    1     4-2    11 (^2)

8. Dinamo    6    3    1    2     11-7    10 (^1)

9. Pandurii    6    3    1    2     9-6    10 (-1)

10. Ceahlaul    7    3    0    4     9-10    9 (-3)